c

Kuc Pottok - konie na sprzedaż

Kupno kuca Pottok (zwanego również kucem baskijskim lub po prostu pottokiem) - kogo zainteresuje przedstawiciel tej rasy? Jakie są jego najbardziej istotne cechy? Sprzedaż kuca Pottok ma miejsce nie tylko we Francji, która jest jego ojczyzną, ale także w innych krajach Europy i świata. Pottok jest doceniany za żywy, energiczny temperament, który idzie w parze z posłuszeństwem, łagodnością i przyjaznym nastawieniem do człowieka. Oczywiście, ze względu na niewielkie gabaryty, najbardziej nadaje się jako kuc wierzchowy dla dzieci. Co jeszcze trzeba wiedzieć na jego temat?

Czytaj więcej b
1 wyników
Filtr
1 wyników
Usuń wszystkie filtry
Dodaj wyszukiwanie:
Zapisz wyszukiwanie
Sortuj według
Data malejąco b
H
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia standardowe
Kuc Pottok, Wałach, 8 lat, 120 cm Rekreacja
FR-26170
Buis les Baronnies
2 800 €
~ 12 891 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Q Usuń wszystkie filtry
H

Wykorzystanie i charakterystyka kuca Pottok

Sprzedaż kuca Pottok - gdy pojawia się tego rodzaju oferta, zwykle w pierwszej kolejności bierze się pod uwagę cechy jego budowy i wyglądu. Samo słowo "pottok" w języku baskijskim oznacza małego konia. Wzrost poszczególnych kuców w kłębie mieści się w przedziale od 115 do 147 cm. Wiele jednak zależy od tego, do jakiej sekcji zalicza się dany osobnik, gdyż rasa nie jest jednorodna. W księdze stadnej dokonano podziału na 3 sekcje. Sekcja A to kuce czystej krwi, charakteryzujące się wzrostem do 130 cm oraz ciemnym i jednolitym umaszczeniem. Sekcja B to również kuce czystej krwi, jednak w tym przypadku nie ma ograniczeń, związanych z maścią. Wzrost natomiast nie może przekraczać 140 cm. Ostatnia z sekcji, oznaczana jako C, to krzyżówki kuców baskijskich z arabami lub kucami walijskimi. Warunki przynależności do sekcji to posiadanie co najmniej 50% krwi potoków oraz wysokość, która nie przekracza 147 cm w kłębie. O jakich innych cechach anatomii powinna wiedzieć osoba, którą interesuje kupno kuca Pottok? Członkowie tej gorącokrwistej rasy mają głowy średniej wielkości, przeważnie o prostym profilu. Uszy dosyć drobne. Szyja powinna być krótka, łopatki strome, natomiast kłąb wydatny. Klatka piersiowa kuca baskijskiego jest szeroka, zaś zad zaokrąglony. Kończy krótkie, mocne, suche, charakteryzujące się prawidłową postawą. Kopyta niewielkie, jednak mocne i wytrzymałe. Masa ciała wynosi od 300 do 350 kg. Umaszczenie jest różne i można spotkać się z maścią gniadą, skarogniadą, srokatą, kasztanowatą, karą, a także siwą, choć występuje ona bardzo rzadko.

Pochodzenie i historia kuca Pottok

Osoba, którą interesuje kupno kuca Pottok, być może zechce poznać również kilka faktów na temat jego historii. Otóż kuc Pottok pochodzi z Pirenejów, z regionu należącego po części do Francji, po części do Hiszpanii. W Pirenejach żyje w stanie dzikim, w bardzo wymagających warunkach, co przekłada się na jego niektóre cechy: wysoką odporność, niezawodność, siłę (walory te są przeważnie mocno podkreślane, gdy w grę wchodzi sprzedaż kuca Pottok). Stada liczą zwykle od 10 do 30 osobników. O początkach rasy wiadomo niestety bardzo niewiele i istnieje na ten temat wiele hipotez. W XX wieku kuce krzyżowano w celu uzyskania zwierząt nadających się do pracy w cyrku oraz użytkowanych jako kuce pociągowe, w tym przypadku musiały być silniejsze i bardziej masywne. Niestety, krzyżowanie sprawiło, że populacja kuców baskijskich czystej krwi znacznie się zmniejszyła. W 1970 roku powstała księga stadna rasy, w której zarejestrowane kuce dzielone są na sekcje.

Kuc Pottok w jeździectwie

Kuce Pottok, dawniej wykorzystywane jako zwierzęta robocze (również do przemycania towarów), obecnie częściej pełnią rolę wierzchowców dla dzieci i młodzieży. Świetnie sprawdzają się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i wymagających zawodach sportowych.

Jeźdźcy cenią przedstawicieli tej rasy za życzliwość, łagodność, chęć do współpracy, a także inteligencję i szybkość uczenia się. Niektórzy podkreślają, że kuce te są dosyć nieśmiałe. Co istotne dla nabywcy, przedstawiciele rasy to kuce z reguły cieszące się dobrym zdrowiem. Nie powinny też sprawiać większych problemów w utrzymaniu. Ich podstawowym pożywieniem jest siano oraz trawa.

i