Ponadto zainteresowani będą mogli od razu zobaczyć więcej informacji. Dzięki temu znacząco zwiększy się liczba potencjalnych kupujących.

Topseller (1)
Data wstawienia
Wykorzystanie i charakterystyka Kisbera
Kisbery wyróżniają się szergiem cech fizycznych, dzięki czemu zwierzęta te są naprawdę jedyne w swoim rodzaju. Mają dość dużą głowę, suchą i szlachetną w wyglądzie, a także małe uszy i nieco wystające oczy. Wyraźnie zaznaczona jest długa i łukowata szyja, a także długi i raczej wysoki kłąb. Sylwetkę Kisberów dopełnia silny i wygięty grzbiet oraz pochylone i mocno umięśnione łopatki. Kończyny również są masywne i bardzo silne. Wysokość Kisberów w kłębie waha się od 163 cm do około 173 cm. Występują głównie w odcieniach szarości, rzadko spotykane są inne umaszczenia. Rasa cechuje się wspaniałą i wzniosłą sylwetką, szczególnie biorąc pod uwagę duże rozmiary zwierzęcia. Poszczególne cechy wyglądu mogą mieć wpływ na kupno Kisbera lub sprzedaż Kisbera.
Ponadto Kisbery mają żywy i dynamiczny temperament, co również predysponuje je do różnego rodzaju sportów jeździeckich. Mimo to raczej nie sprawia większych kłopotów w hodowli, przywiązuje się do swojego właściciela, a także z powodzeniem wykonuje jego polecenia. Bez wątpienia Kisbery można polecić jako bardzo uniwersalne wierzchowce.
Pochodzenie i historia Kisbera
Pierwszą stadninę Kisberów założono już w 1853 roku, początkowo hodowano tu głównie konie Thoroughbreds. Szybko hodowla ta wyspecjalizowała się w koniach wyścigowych wysokiej klasy, tutejsze zwierzęta stały się pierwowzorem dla np. niepokonanej klaczy Kincs, która z uwagi na swoje wybitne osiągnięcia, została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Rasa Kisber Felver powstała w wyniku skrzyżowania koni pełnej krwi z Furiosos, Trakehners, Arabów, Anglo-arabów i Selle Francais, przy zachowaniu właściwego wskaźnika pełnej krwi. Najsłynniejszym ogierem tej rasy w historii, który jednocześniej wskazywany jest jako jeden z koni wzorcowych i zapoczątkowujących rasę, był Kisber - zbieżność nazw nie jest oczywiście przypadkowa. Był to koń wyścigowy oraz reproduktor hodowli Thoroughbred. Jego kariera sportowa trwała od 1875 roku do 1876 roku, w tym czasie wystartował w 7 wyścigach wysokiej renomy, z czego aż 3 wygrał. Ponadto latem 1876 roku został trzecim z sześciu koni, które wygrały zarówno Derby, jak i Grand Prix de Paris. Był drugim koniem obcej hodowli, po Gladiateur w 1865 r., a także jedynym węgierskim ogierem, który wygrał Derby.
Kisber Felver jest stosunkowo młodą rasą, o czym trzeba pamiętać, mając na uwadze Kisbera lub sprzedaż Kisbera. Na dobrą sprawę została rozwinięta dopiero w ostatnich 100-150 latach. Podobnie jak wiele innych ras, Kisbery również były zagrożone wyginięciem w czasie II wojny światowej, w 1945 ponad połowa populacji została odebrana jako łupy wojenne. Ponadto w latach pięćdziesiątych Kisbery były na szeroką skalę krzyżowane z innymi rasami, część wywieziono też nawet do Stanów Zjednoczonych. W 1961 roku stadnina Dalmand przejęła pozostałe zwierzęta czystej krwi Kisbera Felversa, a swoją hodowlę kontynuuje do dnia dzisiejszego.
Użytkowanie Kisbera
Kisbery wyróżniają się dobrą budową ciała, zdolnościami sportowymi, gracją ruchów, energicznym temperamentem, a także siłą, szybkością i wytrzymałością. Wszystko to sprawia, że cenione są przede wszystkim za swoje predyspozycje jeździeckie. Stosowane są przede wszystkim w ujeżdżeniu, powożeniu oraz oczywiście różnorodnych dyscyplinach sportowych, w tym także skokach przez przeszkody. Z uwagi na swoja wytrzymałość sprawdzają się przy długim użytkowaniu oraz wielokilometrowych, a nawet kilkudniowych rajdach. Warto mieć to na uwadze, jeśli planowane jest kupno Kisbera lub sprzedaż Kisbera.