jest surowy
bezpośrednio od hodowcy
DE
Ogłoszenia na pierwszej stronie
DE
FR
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
FR
PL
DE
DE
DE
DE
DE
DE
DE
Źrebię to młody samiec lub samica konia do czasu ukończenia przez zwierzę 1. roku życia. W późniejszym okresie życia źrebię określa się mianem ogierka lub klaczki - zależnie od jego płci. Nie jest żadną tajemnicą, że źrebię wykazuje silną więź z matką, jest ona jednak wyjątkowo bliska u koni żyjących dziko, szczególnie przez około pierwszych sześć miesięcy od urodzenia. Przez ten czas źrebięta bardzo rzadko oddalają się od matki na więcej niż kilka metrów. Matka natomiast uczy młode np. jak stronić od niebezpieczeństw i jakie rośliny są jadalne.
Kupno źrebaka lub sprzedaż źrebaka są częstymi praktykami wśród hodowców. Z jednej strony pozwala to bowiem na dość szybki i duży zarobek, a nowy właściciel ma szansę nabyć bardzo perspektywicznego i uzdolnionego konia. Wiele zależy tu oczywiście od historii czy osiągnięć rodziców, ogromną wagę ma to chociażby wśród koni sportowych i wyścigowych. Źrebięta koni domowych już od małego można przyuczać do późniejszego wykorzystania, lecz należy pamiętać, że faktyczne ujeżdżenie wskazane jest dopiero od około 3. roku życia. Jeżeli dochodzi do tego zbyt wcześnie, może dochodzić do różnych anomalii w ich budowie lub sposobie poruszania. Ponadto źrebięta są bardzo ciekawskie, co również ma potężny wpływ na efektywność ich treningu. Dlatego też kupno źrebaka lub sprzedaż źrebaka cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród hodowców na całym świecie.
W kontekście sprzedaży źrebaków najważniejszym zagadnieniem jest to, kiedy młode można odsadzić od matki. Teorii na ten temat jest wiele, więc tematykę tę należy odpowiednio zgłębić, aby nie wyrządzić zwierzętom krzywdy. Pod pojęciem odsadzenia źrebięcia należy rozumieć rozdzielenie młodego i klaczy, najczęściej wskazuje się, że proces ten powinien mieć miejsce w okresie od piątego do dziewiątego miesiąca życia źrebięcia. W Polsce natomiast zwykło się uważać, że najlepszym czasem do tego jest ukończenie przez młode szóstego miesiąca życia. Konie słabiej rozwijające się należy jednak pozostawić przy klaczy dłużej, gdyż umożliwia to źrebięciu korzystanie z doskonałego i bezwzględnie najlepszego pokarmu - czyli mleka matki. Z drugiej strony produkcja mleka mocno obciąża organizm klaczy, która nierzadko, jeżeli jest klaczą hodowlaną, może być już w kolejnej ciążu. Samo odsadzenie jest procesem jednorazowym - odsadka umieszcza się w innym budynku tak, aby nie słyszało ani nie widziało matki. Początkowo konie mogą być niespokojne i zestresowane, zazwyczaj jednak po kilku dniach uspokajają się i o sobie zapominają. W większych stadninach dobrze sprawdza się odsadzanie źrebiąt w grupach, najczęściej pod względem ich wieku. Umieszcza się je wtedy w budynku określanym jako biegalnia, a towarzystwo pozostałych źrebiąt również odsadzonych od matek ułatwia całą procedurę i pomaga lepiej znieść rozłąkę.
Co jednak zrobić w mniejszych stadninach? W takim wypadku zaleca się, aby młody koń pozostał w stajni przez 3 dni, a następnie zostaje on wypuszczony na przystajenny okólnik. Zazwyczaj źrebięta szukają matki, rżą i bywają zaniepokojone, po kilku dniach jednak się uspokajają, a ich zachowanie wraca do normy. Podczas odsadzenia trzeba bardzo uważnie obserwować źrebię, gdyż w trakcie poszukiwań matki, młode mogą próbować wydostać się poza ogrodzenie.
To wciąż nie wszystko - po odsadzeniu od matki, klaczy należy podawać mniejsze ilości paszy treściwej i jednocześnie zapewnić więcej ruchu, co z kolei prowadzi do szybszego zasuszenia, czyli zatrzymania produkcji pokarmu. W niektórych sytuacjach, kiedy to wymię klaczy jest zbytnio nabrzmiałe, trzeba je smarować olejkiem kamforowym, ostatecznością bywa też zdojenie.
Ceny źrebiąt są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Wśród nich najistotniejsze to oczywiście wspomniane więzy krwi po rodzicach, ale też rasa, stan zdrowia czy umaszczenie. Czasem na ostateczną kwotę wpływa również renoma stadniny. Ponadto trzeba pamiętać, że okres pierwszego roku życia konia jest uważany za najważniejszy, dlatego też wszelkie metody treningowe i hodowlane muszą być prowadzenie ostrożnie. Planując kupno źrebaka lub sprzedaż źrebaka należy również dopilnować, że nawet półroczny koń powinien być opisany, zaczipowany oraz posiadać paszport.
Kupując źrebię należy pamiętać, że po odsadzeniu od matki dochodzi do pewnego rodzaju zahamowania rozwoju młodego konia. Wynika to m.in. ze zmiany sposobu żywienia, nie należy się tym jednak specjalnie martwić. Ważne jest jednak dopilnowanie, aby źrebię miało dostęp do wszystkich niezbędnych czynników pozwalających na zrównoważony rozwój młodego organizmu. Wśród najważniejszych wymienia się dostęp do światła dziennego, świeżego powietrza, zapewnienie ruchu oraz zbilansowane żywienie według potrzeb młodego. Ponadto biegalnia powinna być połączona z okólnikiem, a przejście zawsze otwarte, by źrebięga same wybierały w jaki sposób chcą korzystać z wybiegu.
Po pierwszym roku życia klaczki i ogierki trzeba od siebie oddzielić, aby nie widziały się aniw stajni, ani na pastwisku. Konie należy też nakłaniać do dodatkowego ruchu, co pozwoli na prawidłowy rozwój umięśnienia oraz zwiększy ich pojemność płuc. Przymusowy ruch stosuje się np. przy przepędzie koni na pastwisko, nigdy jednak nie wolno zamęczać źrebiąt. U dwuletniego konia można już wprowadzać spokojne lonżowanie, najlepiej z pomocą drugiej osoby, która będzie podążać za koniem. W ten sposób trening będzie nie tylko efektywniejszy, ale i bezpieczniejszy. Kupno źrebaka i sprzedaż źrebaka to świetny pomysł dla wielu hodowców. Z uwagi na młody wiek konia należy jednak zachować szczególną ostrożność i mieć na uwadze wiele czynników, które nie dotyczą dorosłych już zwierząt.