c
k

Ogiery - Hunter

Polowania myśliwskie to nie tylko doskonała rozrywka, ale też często jedna z części różnego rodzaju imprez pokazowych. Znakomitą ozdobą każdego polowania są zjawiskowe i niezwykle piękne konie myśliwskie, które imponują swoim wyglądem. Zachwycają się nimi zarówno doświadczeni myśliwi, jak i amatorzy, którzy jedynie przyglądają się takim zawodom. Myślistwo samo w sobie może poszczycić się wspaniałą historią nawiązującą do tradycji łowieckich, szczególnie tych z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Konie myśliwskie rozwijane były przede wszystkim w okresie od XVIII do XX wieku. Choć obecnie w polowania coraz częściej angażowane są też psy, niezaprzeczalnie to konie stanowią najpiękniejszy element całego rytuału. Pokazowe zawody łowieckie są też świetną okazją do prezentacji wspaniałych koni w niezwykłych zdobieniach - warto choć raz w życiu wybrać się na takie wydarzenie.

Czytaj więcej b
1 wyników
Filtr
Dodaj wyszukiwanie:
y American Quarter Horse y Western Pleasure y Ogier y Gniada y Koń gorącokrwisty
Zapisz wyszukiwanie
Sortuj według
Data malejąco b
H
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia standardowe
American Quarter Horse, Ogier, 7 lat, 166 cm, Gniada
O: HOT ONES ONLY | OM: ITS ALL ABOUT BLUE
Hunter - Western Pleasure
DE-84056
Rottenburg an der Laaber
750 €
~ 3 453 zł (Cena stanówki)
Zapamiętaj ogłoszenie

Charakterystyka koni myśliwskich

Dawniej konie myśliwskie klasyfikowano nie pod względem rasy, lecz wagi. Pozwalało to na dobranie zwierzęcia dla jeźdźca w optymalny sposób pod względem walorów użytkowych. Wtedy też konie myśliwskie opisywano jako konie wagi lekkiej, średniej i ciężkiej, czasem wprowadzano również bardziej szczegółowe podziały. Od koni myśliwskich wymaga się przede wszystkim doskonałego przyspieszenia na krótkich dystansie, a także wytrzymałości, gdyż pogoń za zwierzyną może czasem trwać nieco dłużej. Przy zawodach pokazowych lub polowaniach organizowanych w tradycyjnym stylu, konie posiadają najczęściej wspaniałe angielskie siodła i uzdy, niemniej ważne są też elementy ubioru jeźdźca. Wszystko to tworzy przepiękną dla oczu kompozycję. Poza jeździeckimi klasami pokazowymi, wyróżnia się też robocze klasy myśliwskie. Ponadto konie myśliwskie bywają poddawane rozmaitym próbom sprawnościowym na naturalnych torach przeszkód - trzeba przyznać, że taka rywalizacja prezentuje się niezwykle okazale i widowiskowo.

Konie myśliwskie: najlepsze rasy

Podczas pokazów myśliwskich najczęściej wykorzystuje się rasę Thoroughbred. Wynika to z faktu, iż zwierzęta te słyną z doskonałej prezencji oraz wspaniałych walorów estetycznych, łączą w sobie wrodzoną sprawność z elegancją i szlachetnością. Z tego też powodu często są przedmiotem poszukiwać ze strony hodowców i zapalonych myśliwych w całej Europie. Inne rasy, które często wykorzystuje się do łowiectwa, są m.in. Clebeland Bay, Irish Draught, niektóre rasy niemieckie oraz konie hanowerskie oraz konie holsztyńskie. W szeroko rozumianym myślistwie wprost rewelacyjnie sprawdzają się rozmaite rasy gorącokrwiste, co znacząco poszerza możliwości wyboru dla osób zainteresowanych zakupem takiego zwierzęcia. Oprócz tego można znaleźć pokazowe klasy myśliwskie dla kucyków, które wystepują na całym świecie. Wśród istotnych ras z pewnością warto wymienić Fell, Dales, Welsh i Connemara. Szczególnie pożądane są konie dobrze wychowane i ułożone, które słuchają jeźdźca i perfekcyjnie z nim współpracują.

Konie myśliwskie w jeździectwie

Pokazowe zawody myśliwskie odbywają się na całym świecie i często przyciągają dużą liczbę uczestników i fanów. W różnych krajach rozwinęły się rozmaite tradycje, które nierzadko różnią się od siebie. Na przykład w Stanach Zjednoczonych pokazy myśliwskie należą do największych i najpopularniejszych tego typu imprez. Ponadto wykorzystuje się nieco inne rasy koni oraz inne style jazdy niż w Wielkiej Brytanii, choć wszystkie w mniejszym lub większym stopniu czerpią z wyspiarskich tradycji polowań na lisy. Często stanowiło to rozrywkę dla wyższych klas, np. arystokracji, nierzadko podczas polowań dochodziło też do ważnych ustaleń politycznych.

Dawniej istniał bardzo silny związek między polowaniami a wojskiem, a same konie myśliwskie często wykorzystywano w celach militarnych. Polowania odbywały się we wszystkich hrabstwach na terenie Anglii, Szkocji, Irlandii i Walii, a także w niemal całej Polsce. Nasi rodzimi myśliwi cieszyli się zresztą bardzo dobrą reputacją. Tradycyjne stroje zakładane do polowań są rozpoznawalne do dziś i to nawet przez osoby, które nigdy na prawdziwe polowanie się nie wybrały - to najlepiej odzwierciedla popularność tej dyscypliny. Charakterystyczne kurtki krótkie buty czy nakrycia głowy - któż tego nie widział? Zachowanie tradycyjni jest jednym z najważniejszych celów polowań organizowanych w celach pokazowych, istotne jest też dobranie koni w taki sposób, aby zapewnić również wspaniałe doznania estetyczne.

i