Zasady bezpieczeństwa dotyczące kupna i sprzedaży koni
Przy zakupie lub sprzedaży konia zwróć uwagę na następujące proste zasady, aby zapewnić sobie idealny proces sprzedaży:
- Żadnych pieniędzy z góry
- Uwaga na dokumenty przesłane elektronicznie
- Uwaga na oszustwa czekowe przy kupnie lub sprzedaży konia
- Oszustwa za pomocą SMSów lub poczty elektronicznej ("Phishing")
- Jak zostanie dokonana transakcja kupna/sprzedaży konia?
Żadnych pieniędzy z góry
Wezwanie do płatności z góry prawie zawsze stanowi próbę oszustwa. Nigdy nie przelewaj pieniędzy z góry!
To samo dotyczy również przekazów pieniężnych (np. za pośrednictwem Western Union, MoneyGram, Escrow, itp…). W takich przypadkach istnieje możliwość, że Twoje pieniądze zostaną pobrane z użyciem sfałszowanych dokumentów i znikną na zawsze. W takim przypadku powstałe szkody nie zostaną zwrócone!
Proszę zapamiętać: Zawierając transakcję, podejmujesz duże ryzyko, ponieważ nie znasz odbiorcy. Z tego względu przekazy pieniężne lub przelewy nie są odpowiednim systemem płatniczym, jeśli chcesz kupić konia.
Nawet jeśli transakcja jest zawieraana na rzecz znajomego/krewnego, nie chroni Cię to przed oszustwem. Domniemanemu sprzedawcy z zamiarem oszustwa wystarczy tylko kilka danych, aby odebrać Twoje pieniądze z fałszywymi dokumentami. Nasza rada: Nigdy nie dokonuj płatności z góry!
Uwaga na dokumenty przesłane elektronicznie
Dokumenty przesłane elektronicznie (wysłane pocztą elektroniczną zaświadczenia, wyniki badania kupno-sprzedaż, itp.) mogą zostać sfałszowane w prosty sposób! W zasadzie nie dają pełnego bezpieczeństwa. Przekonaj się na miejscu, samemu sprawdzając konia i/lub żądając aktualnego badania kupno-sprzedaż, zanim kupisz konia.
Uwaga na oszustwa czekowe przy kupnie lub sprzedaży konia
Również jako sprzedający powinieneś chronić przed ewentualnym oszustwem: przy sprzedaży konia sprzedający są czasem zaskakiwani czekami bez pokrycia. Dlatego nigdy nie akceptuj płatności czekiem lub ofert kupna za pośrednictwem czeku!
Jeśli Tobie jako – sprzedającemu – przesłany zostanie czek (najczęściej z zagranicy), którego wartość najczęściej jest wyższa niż ustalona kwota sprzedaży, to musisz się liczyć z próbą oszustwa.
W żadnym wypadku proszę nie przelewać różnicy w kwocie, ponieważ czek prawdopodobnie później okaże się skradziony lub sfałszowany; również, jeśli po pierwszym sprawdzeniu nie wzbudził podejrzeń.
Oszustwa za pomocą SMSów lub poczty elektronicznej ("Phishing")
Niestety techniczne możliwe jest sfałszowanie adresu nadawcy e-maila. Istnieje zatem możliwość, że otrzymasz e-mail od (pozornie) ehorses.pl, w którym zostaniesz wezwany do podania poufnych danych (numer karty kredytowej, hasła, numer Twojego ogłoszenia lub podobne) lub zostaną Ci przedstawione nieprawdziwe fakty. W takim przypadku proszę niezwłocznie zwrócić się do naszego wsparcia. support@ehorses.pl
Jako sprzedający podczas płatności podajesz numer swojej karty kredytowej lub swój numer konta i kod banku. Te dane są wykorzystywane wyłącznie do realizacji płatności za Twoje ogłoszenie! ehorses.pl nigdy ponownie nie będzie pytał o te dane – ani za pośrednictwem maila, ani w inny sposób!
Oszustwa za pomocą SMS: Jeśli otrzymałeś wiadomość SMS z nadawcą 'ehorses.pl', to jest to fałszerstwo! ehorses.pl z reguły nie wysyła wiadomości SMS.
Jak zostanie dokonana transakcja kupna/sprzedaży konia?
ehorses.pl nie uczestniczy w procesie kupna i nie wie, kto od kogo kupuje konia lub chce kupić konia. ehorses.pl nie sugeruje korzystania z określonych metod płatności – wszystkie postanowienia mające znaczenie w sprzedaży są negocjowane między sprzedającym a kupującym. Z tego względu ehorses.pl nie może wypowiadać się na temat wiarygodności kupującego; nie posiadamy informacji na ten temat. Jeśli otrzymasz e-mail (z pozornym nadawcą ehorses.pl), który zawiera wypowiedzi na temat wiarygodności kupującego, to jest to fałszerstwo!
A więc, jeśli chcesz kupić konia lub sprzedać konia proszę wziąć sobie do serca kilka prostych zasad, a Twoja sprzedaż lub kupno konia będzie sukcesem z satysfakcją dla wszystkich zaangażowanych.