c
k

Koń szuka jeźdźca

Zakup konia to duża inwestycja, która dla osób posiadających sprecyzowane, wysokie wymagania, musi być dobrze przemyślana. Dlatego właśnie powstały systemy, w których zarejestrowane są konie najwyższej jakości. Jednym z nich jest Anglo European Studbook, czyli anglo-europejska księga stadna. Co należy wiedzieć na jej temat i jakie są wymagania związane z rejestracją oraz uznaniem konia?

Czytaj więcej b
Sortuj według
Data malejąco b
H
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
s Nic nie znaleziono? Zapisz wyszukiwanie teraz!
Zapisz wyszukiwanie, a my wyślemy Ci e-mail jak tylko znajdziemy coś dla Ciebie.
Zapisz wyszukiwanie

Wykorzystanie i charakterystyka Anglo European Studbook

Anglo European Studbook (AES) to bardzo ceniona przez hodowców księga stadna, w której rejestrowane są wysokiej jakości konie sportowe. Dzięki członkom z całej Europy, obecność konia na liście AES oznacza, że jest to osobnik z grona najlepszych. Jakich informacji wymaga Anglo European Studbook podczas rejestracji konia?

Otóż właściciel konia, który ubiega się o jego rejestrację w Anglo European Studbook, musi dostarczyć organizacji następujące informacje (wykaz na podstawie oficjalnej strony interetowej księgi):

  • certyfikat hodowlany konia, w całości wypełniony, wraz z danymi o matce oraz reproduktorze, a także czasie pokrycia,
  • schemat oznaczeń identyfikacyjnych, wypełniony przez weterynarza na odwrocie certyfikatu; w przypadku rejestracji źrebaka należy to zrobić, gdy jest jeszcze ze swoją matką, przed odsadzeniem,
  • jeżeli koń ma założoną kartę szczepień, można włożyć ją do paszportu,
  • kserokopie rodowodów rodziców konia,
  • wszelkie mikroczipy lub inne oznakowania, ułatwiające identyfikację,
  • dane właściciela konia: imię, nazwisko, adres, numer telefonu kontaktowego.

Ponadto zgłoszenie kandydatury konia do Anglo European Studbook wymaga poniesienia opłaty.

Pochodzenie i historia Anglo European Studbook

AES jest księgą, która powstała stosunkowo niedawno, a jednym z jej założycieli był Henk Minderman, miłośnikom koni znany również jako założyciel Breeders Elite SIES. Ideą, która przyświecała założycielom AES, była popularyzacja oraz upowszechnienie koni sportowych, wywodzących się z najlepszych linii hodowlanych. Choć księga powstała w Wielkiej Brytanii, swoim zasięgiem obejmuje wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym oczywiście Polskę, dlatego mieszkający tu właściciele wysokiej jakości wierzchowców mogą rejestrować w niej swoich podopiecznych, jeżeli tylko spełniają określone kryteria. Anglo European Studbook jest członkiem Światowej Federacji Koni Sportowych (The World Breeding Federation for Sport Horses, WBFSH ) - ogranizacja ta uznała AES za jedną z 10 najlepszych ksiąg stadnych.

Pytaniem, które czasami pojawia się w kontekście AES, jest: na czym polega Anglo European Studbook Stallion Granding? AES Stallion Granding to wydarzenie, w trakcie którego dochodzi do oficjalnego uznawania ogierów Anglo European Studbook. Zgłoszone ogiery zostają wówczas poddane ocenie komisji, decydującej o przyznaniu licencji księgi oraz możliwościach wykorzystania koni w hodowli. Ocenie poddawane są ogiery skokowe w różnych kategoriach wiekowych, ogiery ujeżdżeniowej oraz ogiery po karierze sportowej. Impreza ta odbywa się raz do roku i można spotkać na niej najlepsze ogiery.

Co ważne, oprócz wniesienia opłaty organizacyjnej, udział w Anglo European Studbook Stallion Granding wymaga również opłaty początkowej uznawania ogiera oraz opłaty ostatecznej, jeżeli koń zostanie uznany.

Użytkowanie Anglo European Studbook: selekcja koni

W ramach AES konie są poddawane selekcji, która polega na wyborze najlepszych osobników. Pod uwagę brane są głównie ich osiągnięcia sportowe. Ponadto znaczenie mają wiek, rodowód oraz potomstwo. Na tej podstawie koń zostaje przydzielony do jednej z następujących kategorii:

  • Registered - ogier może kryć klacze wyłącznie swojego właściciela i nie więcej, niż 10 rocznie,
  • Licensed - skier może pokryć maksymalnie 30 klaczy w rocznie,
  • Approved oraz Approved Elite - to licencje przyznawane wyłącznie ogierom sprawdzonym w sporcie i hodowli, natomiast ograniczenia dotyczące liczby krytych klaczy są nieograniczone.

Działalność AES w Polsce rozpoczęła się w roku 2015. Licencję uzyskały natomiast tak utytułowane ogiery, jak Nevados S, Farezzo B oraz Milky Way.

i