c
k

Koń szuka jeźdźca

Sprzedaż egipskiego konia arabskiego - jakie są najważniejsze cechy wyglądu i temperamentu u przedstawicieli tej rasy? Otóż konie te wyglądem zewnętrznym zupełnie przypominają klasyczne konie arabskie, jednak nieco różni je pochodzenie - zostały wyhodowane w hodowli Beduinów na Półwyspie Arabskim. Historia hodowli sięga natomiast XIX wieku. Osoba, która planuje kupno egipskiego konia arabskiego, z pewnością chciałaby się dowiedzieć jak najwięcej na jego temat, dlatego warto zapoznać się z poniższymi informacjami.

Czytaj więcej b
Sortuj według
Data malejąco b
H
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
s Nic nie znaleziono? Zapisz wyszukiwanie teraz!
Zapisz wyszukiwanie, a my wyślemy Ci e-mail jak tylko znajdziemy coś dla Ciebie.
Zapisz wyszukiwanie

Wykorzystanie i charakterystyka egipskiego konia arabskiego

Sprzedaż egipskiego konia arabskiego - co sprawia, że zwierzęta te są od lat cenione przez jeźdźców i hodowców? Do jakich dyscyplin sportowych mają największe predyspozycje? Zacznijmy od omówienia cech ich wyglądu. Otóż są to konie niewysokie, za to bardzo dobrze zbudowane i spełniające wymagania dla typowych koni jeździeckich. Ich wzrost w kłębie zwykle mieści się w przedziale od 148 do 157 cm. Typowa dla tej rasy jest szlachetna głowa z szerokim czołem i wyraźnymi nozdrzami. Oczy są duże i wyraziste. Profil może być wklęsły lub prosty. Miłośnicy koni kojarzą je z tzw. profilem szczupaczym, z wygiętą do wewnątrz kością nosową. Nie musi on jednak występować u wszystkich przedstawicieli. Szyja u egipskich arabów jest długa, zakrzywiona i wysoko osadzona. Ramiona długie i pochyłe, kłąb dobrze rozwinięty. Zad jest dosyć długi z wysoko osadzonym ogonem. Nogi długie, suche, kopyta twarde i okrągłe. Dla kogoś, kto planuje kupno egipskiego konia arabskiego, istotne może być również umaszczenie zwierzęcia. W tej kwestii możemy się spotkać z dużym zróżnicowaniem, jednak dosyć często występującą maścią jest siwa. Ponadto można spotkać osobniki kare, brązowe i tak zwane lisie.

Oczywiście oprócz wyglądu bardzo ważny jest temperament koni. Można tutaj mówić o licznych zaletach, bo egipskie konie arabskie słynę z przyjaznego usposobienia i łagodności. Są to konie żywe i inteligentne, szybko przyswajają nowe umiejętności. Dzięki tym cechom, a także dzięki dużej wytrzymałości, sile nerwowej i twardemu charakterowi, sprawdzają się wręcz idealnie w jeździe sportowej i rekreacyjnej. Warto dodać, że konie te z reguły cieszą się dobrym zdrowiem i długowiecznością.

Pochodzenie i historia egipskiego konia arabskiego

Kupno egipskiego konia arabskiego - co trzeba wiedzieć na temat dziejów tej rasy? Otóż historia hodowli ma już około 1800 lat. Konie sprowadzono do Egiptu w roku 1811, a hodowlą zajmowali się między innymi Muhammad Ali, Ibrahim Pasza i Abbas Pasza, którzy były miłośnikami i koneserami koni pustynnych, od których pochodzą dzisiejsze konie arabskie, z egipskimi włącznie. Szczególny wkład w rozwój rasy wniósł regent Abbas Pasza, który hodował konie w stajni niedaleko Kairu. Dzięki ogromnej wiedzy na temat koni był on uznanym ekspertem, zwłaszcza, że intensywnie poszukiwał rodowodów swoich koni oraz prowadził szczegółową dokumentację na ich temat. Wyniki jego pracy zostały zapisane w tak zwanym Manuskrypcie Abbasa Paszy, który w późniejszym latach został przetłumaczony na język angielski i udostępniony na całym świecie.

Kiedy sprzedaż egipskiego konia arabskiego spopularyzowała się na świecie? Intensywna promocja rasy rozwinęła się w drugiej połowie XX wieku. Ważnym momentem w historii rasy było powstanie w 1987 roku Pyramid Society Europe. Trzy lata później organizacja opublikowała listę około 450 zarejestrowanych egipskich koni arabskich.

Egipski koń arabski w jeździectwie

Szybki, sprawny, o doskonałej równowadze - to częste cechy egipskiego konia arabskiego, podkreślane przez sympatyków rasy. Egipskie araby są polecane dla osób poszukujących konia do uprawiania sportu na profesjonalnym poziomie, ale także dla sympatyków jazdy rekreacyjnej. Osobniki tej rasy słyną z wszechstronności i radzą sobie w różnych konkurencjach. Sprawdzą się w ujeżdżaniu, nie zawiodą w trakcie jazdy długodystansowej. Dzięki mocnym nerwom egipski arab jest gotowy nawet na spore wyzwania sportowe, natomiast sympatyczne nastawienie do ludzi czyni z niego konia odpowiedniego do rodzinnej rekreacji. Nic dziwnego, że rasa ma fanów na całym świecie i to raczej długo się nie zmieni.

i