nauczony prowadzenia na kantarze
bezpośrednio od hodowcy
DE
Konie fryzyjskie, określane czasem także jako "fryzy", to jedna z najpopularniejszych ras koni na świecie. Z tego powodu sprzedaż koni fryzyjskich lub kupno koni fryzyjskich nie sprawia żadnych kłopotów i pozwala na szybką finalizację transakcji. Zwierzęta tej rasy bardzo często znajdują się nawet w stajniach rodzin królewskich, nierzadko także występują w głośnych produkcjach Hollywood. Konie fryzyjskie to zwierzęta zimnokrwiste, które pochodzą z historycznej Fryzji, mieszczącej się na terenach dzisiejszej Holandii. Rasa fryzyjska znana jest z pięknej sylwetki, przyjaznego charakteru, elegancji oraz wyjątkowego, kruczoczarnego umaszczenia.
Ogłoszenia na pierwszej stronie
US
NL
AT
NL
NL
ES
IT
NL
NL
NL
DE
DE
DE
DE
NL
NL
DE
NL
NL
Konie fryzyjskie powszechnie uważane są za zwierzęta szlachetne o proporcjonalnej i harmonijnej budowie ciała. Kupno konia fryzyjskiego do swojej hodowli nadaje stadninie renomy, jeśli natomiast interesuje cię sprzedaż konia fryzyjskiego, z pewnością bez trudu znajdziesz wiarygodnego i wypłacalnego kupca. Zwierzęta tej rasy mają średniej wielkości głowę z wyrazistymi oczami i uszami, które są delikatnie zwrócone ku sobie koniuszkami. Wyróżniają się również wysoko osadzoną szyją, silnym grzbietem oraz głęboką klatką piersiową z doskonale wysklepionymi żebrami.
Ponadto konie fryzyjskie mają mocne i świetnie wyrzeźbione kończyny i kopyta, co zwiększa ich walory użytkowe. Doskonale prezentują się także w ruchu. Minimalny wzrost konia fryzyjskiego to około 154 cm, optymalna wysokość w wieku 3 lat wynosi 160 cm, nie ma natomiast górnej granicy wysokości, dlatego niektóre osobniki dochodzą nawet do 180 cm. Ciekawostką jest, że konie fryzyjskie występują wyłącznie w umaszczeniu karym i kasztanowym.
Konie fryzyjskie słyną z dobrego usposobienia do innych koni oraz człowieka. Są łagodne, posłuszne i ufne, wykazują także niewielką skłonność do narowów. Chętnie współpracują z człowiekiem wykonując nawet ciężkie prace, stąd też wynika duża uniwersalność ich wykorzystania - od koni pociągowych, przez konie pokazowe, aż po konie sportowe i rekreacyjne.
Rasa koni fryzyjskich liczy sobie około 2000 lat, została zapoczątkowana jeszcze za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Na przestrzeni wieków nieco zmieniała się jego charakterystyka, np. w średniowieczu konie fryzyjskie o karym umaszczeniu stosowano w celach bojowych, natomiast w baroku mieszano je z koniami iberyjskimi.
W XVIII i XIX wieku konie fryzyjskie wykorzystywano do pracy w polu lub jako zwierzęta pociągowe. Wskutek wojen oraz industrializacji populacja tego gatunku znacząco zmalała. Wtedy to też kupno konia fryzyjskiego było uznawane za prestiżowe, a sprzedaż konia fryzyjskiego stała się okazją do znacznych zysków. Liczebność koni fryzyjskich zaczęła istotnie rosnąć dopiero pod koniec ubiegłego stulecia, co było wynikiem ich ponownego odkrycia jako koni wierzchowych i zaprzęgowych. Obecnie na całym świecie występuje wiele odmian koni fryzyjskich, jak np. siwy Nero czy tarantowaty Mystic Warrior.
Konie fryzyjskie to zwierzęta wykorzystywane w bardzo wszechstronny sposób, co wynika z ich majestatycznego wyglądu, wielkiej siły oraz przyjaznego charakteru. Równie dobrze sprawdzają się jako konie spacerowe czy ujeżdżeniowe, jak i zwierzęta zaprzęgowe. Są łatwe w prowadzeniu, a dzięki swojej harmonijnej sylwetce, można je spotkać nawet na pokazach rewiowych.
Z powodu swojej inteligencji oraz dużej chęci do współpracy, konie fryzyjskie wykorzystywane są w hipoterapii. Szczególnie polecane są przy terapii z osobami o dużym stopniu niepełnosprawności, które mogą je nawet dosiadać. Fryzyjskie konie zaprzęgowe i wierzchowe startują w różnorodnych zawodach, bardzo często zresztą z wielkimi sukcesami. Co ciekawe, czasem można je spotkać także na występach cyrkowych i różnego rodzaju pokazach. Wszystko to sprawia, że obecnie konie fryzyjskie są hodowane w rozmaitych zakątkach globu i cieszą się rosnącą popularnością u hodowców na całym świecie. Warto zauważyć, że hodowla koni fryzyjskich podlega wielu regulacjom opracowanym przez Holenderski Związek Hodowców Koni Fryzyjskich. Organizacja ta jest jako jedyna uprawiona do oceny koni czy wpisywania ich do księgi stadnej. Pozwala to na zachowanie najlepszych cech rasowych koni fryzyjskich.