c

Cleveland Bay - konie na sprzedaż

Kupno Cleveland Bay - jakie są najważniejsze cechy tej rasy i jak jest użytkowana? Cleveland Bay to koń wierzchowy, będący jedną z najstarszych ustalonych ras angielskich. Jej początki sięgały czasów średniowiecznych, kiedy to konie były znane w Yorkshire, w okręgu Cleveland, stąd zresztą wzięła się ich nazwa. Sprzedaż Cleveland Bay - o czym trzeba wiedzieć przed dokonaniem transakcji? Dobrze jest poznać najważniejsze cechy anatomii, temperamentu, umiejętności oraz historię tej rzadkiej, ale ciekawej rasy.

Czytaj więcej b
Wyróżnienie
1 / 5
z filmem
Cleveland Bay, Klacz, 5 lat, 163 cm, Gniada
O: FOREST FELLOW
Ujeżdżenie - WKKW - Hunter
łatwy w załadunku
bezproblemowy przy kowalu
US-83854
Post Falls
15 000 $
~ 64 844 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
1 wyników
Filtr
1 wyników
Usuń wszystkie filtry
Dodaj wyszukiwanie:
Zapisz wyszukiwanie
Sortuj według
Data malejąco b
H
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia na pierwszej stronie
Dzięki tej opcji Twoje ogłoszenie będzie dodatkowo wyświetlane na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Twoje ogłoszenie będzie umieszczone nad standardowymi wynikami wyszukiwania.

Ponadto zainteresowani będą mogli od razu zobaczyć więcej informacji. Dzięki temu znacząco zwiększy się liczba potencjalnych kupujących.

Page1Ad
Platynowe
1 / 5
z filmem
Cleveland Bay, Klacz, 5 lat, 163 cm, Gniada
O: FOREST FELLOW
Ujeżdżenie - WKKW - Hunter
Bluebird Farm & Horse Ranch
US-83854
Post Falls
15 000 $
~ 64 844 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Q Usuń wszystkie filtry
H

Wykorzystanie i charakterystyka Cleveland Bay

Kupno Cleveland Bay - jakie są najważniejsze cechy budowy ciała angielskich koni? Przedstawiciele tej rasy to konie dobrze zbudowane, muskularne, charakteryzujące się mocnymi nogami, które jednak w stosunku do rozmiarów ciała są dosyć krótkie. Wysokość koni w kłębie mieści się w przedziale od 163 do 168 cm. Głowa jest duża, profil lekko wypukły, szyja dobrze umięśniona, podobnie jak kłąb. Klatka piersiowa szeroka i głęboka. Ramiona oraz zad nieco spadziste. Co jeszcze trzeba wiedzieć, gdy w grę wchodzi sprzedaż Cleveland Bay? Warto poświęcić kilka słów ich umaszczeniu, choć pod tym względem rasa nie jest zróżnicowana. Umaszczenie koni jest zawsze gniade, aczkolwiek wśród niektórych linii mogą występować jasne włosy w grzywie i ogonie. Białe znaczenia, z wyjątkiem małej gwiazdy na czole, nie pozwalają natomiast zakwalifikować konia do rasy w księdze stadnej. Nogi koni Cleveland Bay bardzo często są czarne w dolnych częściach. Przedstawiciele rasy są wytrzymałymi i długowiecznymi końmi o łagodnym oraz zrównoważonym temperamencie.

Pochodzenie i historia Cleveland Bay

Gdy planowane jest kupno Cleveland Bay, dobrze jest poznać również kilka ciekawostek związanych z historią tych zwierząt. Ich przodkowie byli znani już w średniowieczu, kiedy hodowano je jako konie juczne. Na przestrzeni lat krzyżowano je z rasą andaluzyjską i berberyjską, zastosowano również dolewy krwi arabskiej oraz przede wszystkim pełnej krwi angielskiej. Działania te przyczyniły się do powstania rasy o cechach, które znamy dziś. Z czasem rasa stała się lżejsza, niż na początku, przez co zmieniło się użytkowanie koni. Zaczęły bowiem służyć do ciągnięcia powozów oraz jako konie pod siodło. Wkrótce rozkwitła także sprzedaż Cleveland Bay i w XIX wieku importowano je po raz pierwszy do Stanów Zjednoczonych. Rasa zdobył międzynarodową sławę i wiele osobników zostało eksportowanych także do Australii, Nowej Zelandii, Rosji, Indii oraz na południe Afryki. Oczywiście spora część przedstawicieli rasy znalazła się także w różnych częściach Europy kontynentalnej. Ważnymi datami w historii rasy były zwłaszcza rok 1883, kiedy to powstało Brytyjskie Stowarzyszenie Cleveland Bay, a także rok 1884, kiedy rozpoczęto prowadzenie księgi stadnej. Pomimo poważnych spadków populacji po drugiej wojnie światowej, od lat 70-tych XX wieku rasa zaczęła się stopniowo odradzać. Niestety, w 2006 roku na całym świecie zarejestrowanych było jedynie 550 osobników, dlatego rasa ma status rzadkiej.

Cleveland Bay w jeździectwie

Kupno Cleveland Bay - w jakim celu nabywcy poszukują przedstawicieli tej rasy? Jako konie duże i mocne, od lat są chętnie używane do zaprzęgów w powozach, jak również do pracy w rolnictwie. Rasa jest lubiana przez sympatyków polowań. Zwłaszcza, że siła koni pozwala unieść spore ciężary. Jako konie wierzchowe Cleveland Bay sprawdzają się na różnych zawodach jeździeckich, dobrze radzą sobie ze skokami przez przeszkody. Warto wiedzieć, że patronat nad rasą sprawuje brytyjska rodzina królewska i do dziś konie te są wykorzystywane do ciągnięcia jej powozów. Rasa została również wykorzystana do rozwoju oraz poprawy kilku ras gorącokrwistych i zaprzęgowych. Hodowcy cenią je za przekazywanie bardzo istotnych cech, takich jak sucha budowa, maść, dobre chody, siła oraz duża wytrzymałość.

Uważa się, że rasą, która reprezentuje najbardziej zbliżony typ koni, jest Irish Draught (nazywany też czasami Irish Draft) - nie łączy ich jednak żadne pokrewieństwo.

i