c

Falabella - konie na sprzedaż

Falabella nie jest kucykiem, ale najmniejszą rasą koni na świecie – mimo niewielkich rozmiarów ma wszystkie cechy swoich większych krewnych. Jeśli porównać je ze sobą, Falabella wygląda jak całkowicie zredukowana kopia dużego konia, dlatego proporcje jej ciała muszą być odpowiednio zharmonizowane. W hodowli to nie kolor a wielkość jest decydującym kryterium dla tej rasy. Falabella to miniaturowa rasa koni, która pochodzi z Argentyny, konkretnie z okolic Buenos Aires. Kolorystyka jest bardzo szeroka, najczęściej spotykane kolory to czerń i brąz, popularne są również różne kombinacje barwne. Średnia wysokość Falabelli wynosi 75 cm, maksymalna wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 86 cm. Mniejsze i większe osobniki są dopuszczone do hodowli, jeśli spełniają parametry hodowlane. Falabella jest znana na całym świecie jako najmniejsza rasa konia i jest szczególnie popularna jako zwierzę pokazowe ze względu na swój mały rozmiar. Populacja koni Falabella jest bardzo niska, jednak zwierzęta charakteryzują się wyjątkowo długą żywotnością (30 lat i dłużej). Są również doskonałymi skoczkami (mimo że ze względu na swój niewielki wzrost nie nadają się do jazdy), pokonując przeszkody do 90 cm. Falabelle to wytrzymałe, inteligentne, posłuszne i nietrudne do wyszkolenia zwierzęta o zrównoważonej budowie i wyrafinowanym wyglądzie. Ich nogi są mocne, a ciało smukłe, ale zwarte.

Czytaj więcej b
2 wyników
Filtr
2 wyników
Usuń wszystkie filtry
Dodaj wyszukiwanie:
Zapisz wyszukiwanie
Sortuj według
Data malejąco b
H
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia standardowe
Falabella, Ogier, 3 lat, 95 cm, Formy Brown Falb Stanówka
NL-1736KG
zijdewind
1 999 €
~ 9 203 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Falabella, Ogier, 1 Rok, 73 cm, Jasnogniada
O: RZADKIEWA F. ROMERO | OM: TYCHO
Hodowla
BE-2280
GROBBENDONK
3 500 €
~ 16 114 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Q Usuń wszystkie filtry
H

Wykorzystanie i charakterystyka rasy Falabella

Jako miniaturowy koń Falabella osiąga jedynie wysokość 75 do 86 centymetrów przy średniej masie ciała 65 kilogramów. Mimo swoich niewielkich rozmiarów zwierzę powinno charakteryzować się poprawnym i eleganckim wyglądem o harmonijnych i wyważonych proporcjach - pod względem budowy nie przypomina w rzeczywistości małego kucyka, ale raczej jest typem miniaturowego konia. Odznacza się niewielką głową, a także dużymi nozdrzami i małymi uszami. Pomimo ukierunkowanej hodowli dla miniaturowych rozmiarów, głowa zwierzęcia często nadal wydaje się wyjątkowo ciężka w porównaniu z resztą ciała. Cechą charakterystyczną źrebaków często jest mocno wysklepione czoło. Falabella występuje w każdym możliwym kolorze, możliwe są również konie srokate o tygrysim umaszczeniu. Zamiast 18 żeber, Falabella ma ich tylko 17, a ciąża trwa 13 zamiast zwykłych jedenastu miesięcy. Źrebaki mierzą czasami mniej niż 40 centymetrów. Zwierzęta nie powinny być hodowane na otwartej przestrzeni ze względu na podatność na zmiany temperatur.

Historia rasy Falabella

Historia rasy Falabella ma swoje korzenie w argentyńskich górach. Nazwa Falabella pochodzi od pierwszej rodziny hodowlanej w pobliżu Buenos Aires. Fundamentalne znaczenie dla historii hodowli tych miniaturowych koni było ich odkrycie pod koniec XIX w. przez irlandzkiego hodowcę Patricka Newtalla, który zdał sobie sprawę z potencjału małych, bardzo dobrze uformowanych koni, od dawna służących jako zwierzęta robocze dla miejscowych Indian. Zafascynowany tymi niezwykle małymi okazami, postanowił złapać kilka z nich i rozpocząć hobbystyczną hodowlę, którą później kontynuował jego zięć. Znana dziś rasa Falabella powstała w 1930 roku i po raz pierwszy została wyeksportowana do USA i innych krajów w latach 60-tych XX wieku. Dzięki artykułom w specjalistycznych czasopismach miniaturowe konie szybko stały się bardzo popularne.

Użytkowanie rasy Falabella

Ze względu na swój rozmiar konie rasy Falabella nie nadają się do jazdy konnej ani do użytkowania w rolnictwie. Nierzadko wykorzystywane są za to jako konie pokazowe (bardzo popularne jako konie cyrkowe) albo zwierzęta domowe. W parach lub czwórkach mała rasa czasem jest również używana jako koń zaprzęgowy, jednak ze względu na swoje rozmiary zwierzęta mogą być zaprzężone tylko do wyjątkowo lekkich powozów. Nie należy przy tym oczekiwać od powożących koni jednoczesnego przewożenia więcej niż dwóch osób dorosłych. Pomimo uroczego wyglądu mają takie same potrzeby jak ich więksi współplemieńcy i zasługują na to, by żyć w małym stadzie na świeżym powietrzu. Prawidłowe odżywianie koni, wystarczająca aktywność fizyczna i pewna ilość kontaktów społecznych z innymi zwierzętami tego samego gatunku powinny być brane pod uwagę w każdej hodowli. Od pewnego czasu zwierzęta te są coraz częściej szkolone jako konie przewodniki dla niewidomych, przed wszystkim dla osób z fobią lub alergią na psią sierść. Również towarzyskość i inteligencja oraz wysoka oczekiwana długość życia, wynosząca ponad 30 lat sprawia, że zwierzęta te coraz chętniej brane są pod uwagę w tej dziedzinie. Dzięki swojemu przyjaznemu charakterowi są również wykorzystywane jako konie terapeutyczne.

Jaka jest rasa Falabella?

Falabella to koń bardzo zorientowany na ludzi, o przyjemnym i spokojnym temperamencie. Zwierzęta charakteryzują się dobrym charakterem, wysoką zdolnością uczenia się, towarzyskością i życzliwością. Jednocześnie są niezwykle inteligentne, ale pomimo przyjaznego charakteru, podobnie jak wiele innych miniaturowych ras, mogą być bardzo uparte. Falabelle są bardzo małe, dlatego nie nadają się do jazdy. Są jednak idealnymi kucykami dla całej rodziny i miłośników miniaturowych koni. Charakteryzują się również długowiecznością: najmniejsza rasa koni na świecie może z łatwością dożyć ponad 30 lat. Narodziny miniaturowych koni są często nieco bardziej skomplikowane: większość źrebiąt rodzi się przez cesarskie cięcie. Wynika to przede wszystkim z niewielkich rozmiarów zwierząt. Ponadto Falabellas to konie dość odporne na stres, które potrafią zachować spokój nawet w gorących sytuacjach.

i