c

Furioso - konie na sprzedaż

Majestatyczne konie węgierskiej rasy furioso dawniej były używane przez austro-węgierską armię, dziś sprawdzają się jako konie pod siodło dla sympatyków jazdy rekreacyjnej i sportowej. Nadają się nawet na trudne i wymagające rajdy. Konie te są dosyć rosłe, prawidłowo zbudowane i mogą mieć różne umaszczenie, jednak najczęściej spotyka się osobniki kare, skarogniade i gniade. Kupno i sprzedaż furioso to transakcje popularne również w Polsce, gdzie od lat rozwija się hodowla tej rasy. Jakie są jej najbardziej istotne cechy anatomii i osobowości?

Czytaj więcej b
4 wyników
Filtr
4 wyników
Usuń wszystkie filtry
Sortuj według
Data malejąco b
H
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia standardowe
Furioso, Wałach, 4 lat, 157 cm, Ciemnogniada
O: FURIOSO-68 ÜZÉR | OM: 4882 FURIOSO XXX-162
Ujeżdżenie - Working Equitation - WKKW - Skoki
AT-2525
Schönau an der Triesting
8 500 €
~ 39 134 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Furioso, Klacz, 5 lat, 166 cm, Gniada
O: PRZEDSWIT CHOCOLATE | OM: GIDRAN ISTAMBUL
Rekreacja - Skoki - Ujeżdżenie
SK-90636
Plavecke Podhradie
Kategoria cenowa 2 500 € do 5 000 €
Kategoria cenowa ~11 514 zł do 23 020 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Furioso, Klacz, 11 lat, 165 cm, Biała Ujeżdżenie
SK-93037
Lehnice
13 500 €
~ 62 154 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Furioso, Wałach, 8 lat, 164 cm, Siwa
O: FURIOSO-123 LÉNYEG | OM: VITAL
Powożenie
HU-6800
Hódmezővásárhely
19 000 €
~ 87 476 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Q Usuń wszystkie filtry
H

Wykorzystanie i charakterystyka koni furioso

Kupno i sprzedaż furioso - co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji, aby przekonać się, że to rasa, która spełni oczekiwania? Furioso jest rasą koni półkrwi. Jej przedstawiciele to osobniki dosyć duże, mierzące do 160 cm w kłębie. Głowa jest u nich średniej wielkości, proporcjonalnie zbudowana, z prostym profilem i dużymi uszami. Szyja muskularna, prosta lub lekko wysklepiona. Kłąb wyraźnie zaznaczony, łopatki zdrowe oraz mocne. Zad jest ścięty i dobrze umięśniony, co jest wyraźnym wpływem przodków rasy, którymi były konie karetowe. Kończyny przedstawicieli furioso są mocne i suche, z pochyłymi pęcinami, jednak nie aż tak dobrze ukształtowane, jak u szybszych koni. Zakończone są solidnymi i twardymi kopytami. Klatka piersiowa węgierskich wierzchowców jest głęboka i szeroka, kłoda długa, natomiast grzbiet mocny. Dla nabywców zwykle ważny jest także temperament osobników. Otóż sympatycy rasy podkreślają, że furioso to konie wierne i niezawodne, na których można polegać. Ponadto są posłuszne i łatwo się z nimi pracuje. Jako zwierzęta inteligentne, szybko się uczą. Wszystkie te zalety sprawiają, że konie te są bardzo lubiane przez hodowców i jeźdźców.

Pochodzenie i historia koni furioso

Kupno i sprzedaż furioso - co warto wiedzieć na temat ich historii? Furioso to rasa wyhodowana metodą selekcji w stadninie Mezohegyes na Węgrzech. Jej założycielem był cesarz Austrii Józef II, który otworzył ją w roku 1785. Stadnina bardzo szybko została uznana za jeden z najlepszych ośrodków hodowlanych w Europie. Przebywały w niej klacze pochodzące od konia pełnej krwi angielskiej oraz klacze czystej krwi arabskiej. Obie rasy należą do najlepszych na świecie. Były one kryte słynnym ogierem czystej krwi o imieniu Furioso, który został wyhodowany w roku 1836 i pozostawił po sobie liczne potomstwo: 95 synów oraz 81 córek. Od jego imienia nazwano całą rasę. Na przestrzeni lat konie furioso krzyżowano w sposób pozwalający na uzyskanie nowoczesnych koni sportowych, które mogłyby być użytkowane w wielu dyscyplinach jeździeckich. Koń furioso zyskał popularność również w Polsce oraz krajach Europy Wschodniej. Służył między innymi do uszlachetniania różnych ras. Na przykład ze Stadniny Koni Kalników pochodzi linia Furioso-Przedświt. Wchodzące w jej skład konie są mniejsze od węgierskich, ale zarazem bardziej szlachetne.

Konie furioso w jeździectwie

Koń furioso jest bardzo wszechstronny i daje różne możliwości użytkowania. Jest koniem typu hunter - mówi się tak o koniach gorącokrwistych, których specjalizacją było dawniej polowanie, dlatego konie musiały być zdolne do pokonywania różnych przeszkód (np. murów, nasypów) oraz przemierzania długich dystansów. Ponadto furioso jest bardzo inteligentny oraz łatwy do powodowania. Jako koń sportowy sprawdza się w różnych dyscyplinach, w tym rajdach albo zawodach typu cross-country, które odbywają się w naturalnych warunkach na dystansach liczących zazwyczaj po kilkanaście kilometrów. W tego typu dyscyplinach konie muszą wykazać się sporą wytrzymałością. Ponadto przedstawiciele węgierskiej rasy biorą udział w ujeżdżaniu oraz skokach przez przeszkody. W trakcie występów przyciągają spojrzenia niewątpliwą elegancją, prawidłową sylwetką i zwinnością. Furioso można także użytkować dla przyjemności, w jeździe rekreacyjnej, jest wówczas przyjaznym i pojętnym partnerem dla jeźdźca.

i