nowe dzisiaj: 264 | sprzedane: 196
c
k
Image Koń achał-tekiński kupuj i sprzedawaj

Koń achał-tekiński kupuj i sprzedawaj

Konie achał-tekińskie to niezwykle szlachetna i szanowana rana koni gorącokrwistych, które wywodzą się z Turkmenistanu. Czasami można spotkać się z innym zapisem ich nazwy, która pochodzi od tamtejszego plemienia koczowniczego, jak np. konie achał tekińskie lub konie achałtekińskie. Gatunek ten należy do przedstawicieli prehistorycznego typu I. Kupno konia achał-tekińskiego to świetny sposób na dodanie swojej stadninie renomy, natomiast sprzedaż konia achał-tekińskiego pozwala na szybki i duży zarobek.

Czytaj więcej b
7 wyników
Koń achał-tekiński
H
Dostosuj wyszukiwanie Zapisz wyszukiwanie
Zapisz wyszukiwanie


Nigdy więcej zapomnianych ogłoszeń koni!
Z Twoim osobistym mailowym zleceniem wyszukiwania regularnie informujemy Cię o nowych ogłoszeniach, które odpowiadają twoim kryteriom wyszukiwania.
H
Sortuj według
Data malejąco b
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia standardowe
Koń achał-tekiński, Wałach, 6 lat, 163 cm, Kara WKKW - Rekreacja - Hunter - Skoki
DE-26939
Ovelgönne
18 900 €
~ 85 785 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń achał-tekiński, Ogier, 15 lat, 164 cm, Ciemnogniada Hodowla - Ujeżdżenie
RU-Тула
Тульская область
40 000 € do 100 000 €
Kategoria cenowa ~181 560 zł do 453 890 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Brązowe
z filmem
Koń achał-tekiński Mix, Ogier, 4 lat, 160 cm, Jelenia
O: KAMBARBAY | OM: OSMIUM
WKKW - Ujeżdżenie - Skoki - Rajdy
NL-3898LA
Zeewolde
10 000 € do 15 000 €
Kategoria cenowa ~45 393 zł do 68 084 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń achał-tekiński Mix, Klacz, 1 Rok, Bułana
O: KARMELO | OM: MAGNALI 8
Skoki - Ujeżdżenie
LT-25100
vilnius
4 500 €
~ 20 425 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń achał-tekiński, Klacz, 7 lat, 147 cm, Kara
O: 5320 KAJÁN | OM: SEIRAN 10
Rajdy
HU-6767
Ópusztaszer
7 400 €
~ 33 588 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń achał-tekiński, Klacz, 8 lat, 158 cm, Szampańska WKKW
CA-G1R 4S9
Québec,
60 €
~ 272 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń achał-tekiński, Klacz, 8 lat, 158 cm, Cremello Rekreacja
FR-
Nîmes
0 €
~ 0 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
HKoń achał-tekiński (7)

Mehrfachauswahl
Koń pełnej krwi (7)

Mix (2)

Wielokrotny wybór
Konie rekreacyjne (1)

Konie skokowe (1)

Poziom wyszkolenia i sukcesy
Konie do WKKW (3)

Poziom wyszkolenia i sukcesy
Konie hodowlane (1)

Konie rajdowe (1)

Wielokrotny wybór
Hungarian Sport Horse Breeders Association (1)

Nederlands Rijpaarden En Pony Stamboek (1)

Bayerischer Zuchtverband für Kleinpferde und Spezialpferderassen e.V. (1)

Niemcy (1)

Francja (1)

Kanada (1)

Holandia (1)

Rosja (1)

Węgry (1)

Litwa (1)

Wielokrotny wybór
koń do towarzystwa (ograniczona użytkowość) (1)

lonżowany (1)

ze sprzętem (2)

praca z ziemi (1)

pewny w terenie (1)

wszechstronny (1)

łatwy w załadunku (2)

cztery chody (1)

dostępny TÜV (2)

nauczony prowadzenia na kantarze (1)

niepodkuty (1)

bezproblemowy przy kowalu (3)

nadaje się dla dzieci (2)

bezpośrednio od hodowcy (2)

z paszportem koniowatego (3)

wolny od egzemy (1)

Ogłoszeniodawca standardowy (7)

Zawęź wyniki wyszukiwania
z filmem (3)

VAT podlega zwrotowi (1)

ukryj konie aukcyjne (7)

Wykorzystanie i charakterystyka koni achał-tekińskich

O estetyce i budowie ciała konia achał-tekińskiego panują sprzeczne opinie - wynika to z faktu, iż odbiega on od ogólnie przyjętych standardów szkoły zachodniej. To niezwykle ważna informacja, jeśli planowane jest kupno konia achał-tekińskiego lub sprzedaż konia achał-tekińskiego. Przedstawiciele tej rasy zazwyczaj mają prostą, długą i raczej prostą sylwetkę, którą czasem przyrównuje się do harta. Głowa o prostym profilu osadzona jest na szczupłej i muskularnej szyi, natomiast ramiona pochylają się ku przodowi, co umożliwia miękki chód. Łopatki umiarkowanej długości, czasem o stromym ustawieniu, klatka piersiowa również szczupła, lecz umięśniona. Konie achał-tekińskie posiadają również pochylony i ścięty zad oraz długie, smukłe i bardzo wytrzymałe kończyny z twardymi kopytami. Z uwagi na swoją budowę, konie achał-tekińskie mają tendencję do postawy szablastej.

Wysokość w kłębie waha się od około 145 cm do 160 cm, jako przeciętny wzrost uznaje się natomiast 157 cm. Ponadto konie achał-tekińskie najczęściej występują w umaszczeniu kasztanowatym oraz gniadym z domieszką miedzianego, złocistego lub metalicznego połysku. Oprócz tego spotykane są osobniki bułane, kare, siwe i izabelowate.

Pochodzenie i historia koni achał-tekińskich

Przed kupnem koni achał-tekińskich lub sprzedażą koni achał-tekińskich warto choć odrobinę poznać ich wielowiekowe pochodzenie. Mogą one poszczycić się bardzo długą historią, gatunek pochodzi bowiem od prastarej rasy koni turkmeńskich, będąc jednocześnie ich bezpośrednimi potomkami. Szacuje się, że istnieją od co najmniej 500 roku p.n.e., od wieków były hodowane na terenach dzisiejszego Turkmenistanu w Azji Środkowej. Przez setki lat rasa ta była wykorzystywana do pracy i podczas wojen, a także na ówczesnych wyścigach. Ciekawostką jest, że konie achał-tekińskie wpłynęły w znaczący sposób na wykształcenie rasy arabskiej oraz koni pełnej krwi angielskiej. Z powodu licznych wojen w regionie, liczebność koni achał-tekińskich drastycznie zmalała, populację odbudowano za panowania Timura Chromego. Najsłynniejszym przedstawicielem rasy jest ogier Byerley Turk z linii Munighi, który dał początek jednej z hodowli koni pełnej krwi angielskiej.

Bliskimi krewnymi koni achał-tekińskich są konie kabardyńskie i jomudzkie. Gatunek do Europy Środkowej dotarł w XVIII wieku, gdzie hodowlę rozpoczęto m.in. na terenie dzisiejszego Obwodu Kaliningradzkiego. W 1912 roku w okolicach Aszchabadu założono stadninę, a oficjalną księgę stadną rasy, a przed kolejne 2 dekady uszlachetniano konie achał-tekińskie końmi pełnej krwi. W 1938 roku otwarto program czystej hodowli, a w 1955 roku założono Międzynarodowe Towarzystwo Hodowli Koni Acheł-Tekińskich.

Konie achał-tekińskie w jeździectwie

Do najważniejszych cech koni achał-tekińskich należy inteligencja, chęć do pracy, siła, wytrzymałość oraz odporność zarówno na upały, jak i bardzo niskie temperatury. Niezwykle sprawnie wypełniają polecenia swojego właściciela, są także szybkie i godne zaufania, dość łatwo uczą się nowych chodów. Wszystko to sprawia, że rasę tę wykorzystuje się bardzo często do wyścigów oraz rajdów długodystansowych. Często konie achał-tekińskie można też spotkać w zawodach WKKW czy konkursach skoków, a także ujeżdżenia i powożenia.

Oprócz tego wykorzystuje się je do krzyżowania z innymi rasami, aby dodać w ten sposób wyższej prędkości wyścigowej. Na przestrzeni lat konie achał-tekińskie wielokrotnie udowadniały swoje wyjątkowe cechy, m.in. pokonując trasę aż 4128 kilometrów z Aszchabadu w Turkmenistanie do Moskwy w 1935 roku. Jednym z odcinków rajdu była kilkusetkilometrowa trasa przez pustynię, gdzie zwierzęta przez kilka dni nie spożywały wody. Łącznie ukończenie tego dystansu zajęło im zaledwie 84 dni.

i