nowe dzisiaj: 333 | sprzedane: 215
c
k
Image Koń huculski kupuj i sprzedawaj

Koń huculski kupuj i sprzedawaj

Koń huculski to coraz popularniejsza rasa konia domowego, która jednocześnie jest prymitywnym podtypem konia górskiego. Hucuły nie są zbyt duże, mimo to odznaczają się swoją żywotnością, siłą oraz odpornością na czynniki zewnętrzne oraz choroby. Ponadto konie huculskie użytkowane są w rozmaitych celach, dlatego też posiadanie ich w swojej stadninie może mieć wiele plusów. Zaleca się wziąć te czynniki pod uwagę planując kupno konia huculskiego lub sprzedaż konia huculskiego.

Czytaj więcej b
8 wyników
Koń huculski
H
g
h


Nigdy więcej zapomnianych ogłoszeń koni!
Z Twoim osobistym mailowym zleceniem wyszukiwania regularnie informujemy Cię o nowych ogłoszeniach, które odpowiadają twoim kryteriom wyszukiwania.
H
Sortuj według
Data malejąco b
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia na pierwszej stronie
Dzięki tej opcji Twoje ogłoszenie będzie dodatkowo wyświetlane na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Twoje ogłoszenie będzie umieszczone nad standardowymi wynikami wyszukiwania.

Ponadto zainteresowani będą mogli od razu zobaczyć więcej informacji. Dzięki temu znacząco zwiększy się liczba potencjalnych kupujących.

Page1Ad
Platynowy
Koń huculski Mix, Klacz, 5 lat, 147 cm, Kara Rekreacja
DE-32657
Vossheide
~12 559 zł2 950 €
Zapamiętaj ogłoszenie
Złoty
Koń huculski, Wałach, 3 lat, 140 cm, Kara Rekreacja - Ujeżdżenie - Skoki - WKKW
AT-Tirol
Gallzein
do negocjacji ~11 921 zł2 800 €
Zapamiętaj ogłoszenie
Ogłoszenia standardowe
Koń huculski, Klacz, 4 lat, 140 cm, Gniada Rekreacja
DE-55566
Bad Sobernheim
~21 287 zł5 000 €
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń huculski, Wałach, 7 lat, 138 cm, Gniada Rekreacja
AT-6142
Mieders
Kategoria cenowa
2 500 € do 5 000 € / ~10 648 zł do 21 287 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Brązowy
z filmem
Koń huculski, Klacz, 4 lat, 135 cm, Kara Rekreacja
PL-67300
Szprotawa
~10 644 zł2 500 €
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń huculski, Wałach, 12 lat, 148 cm, Skarogniada Rekreacja - Ujeżdżenie - Skoki - Working Equitation
AT-2500
Baden
~27 673 zł6 500 €
Zapamiętaj ogłoszenie
Brązowy
Koń huculski, Wałach, 13 lat, 137 cm Spokojny wałach dla dzieciRekreacja - Ujeżdżenie - Skoki - Rajdy
PL-43-430
Pogórze
do negocjacji ~12 772 zł3 000 €
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń huculski, Wałach, 6 lat, 143 cm, Ciemnogniada Rekreacja - Ujeżdżenie - Skoki - Trail
DE-78737
Fluorn-Winzeln
do negocjacji ~16 604 zł3 900 €
Zapamiętaj ogłoszenie
H1.
2.
3.

Pferdehandel Cindy Oberladstätter  (1)

Alex Wulf (1)

Kuc (8)

Mix (1)

Wielokrotny wybór
Niemcy (3)

Austria (3)

Polska (2)

Wielokrotny wybór
koń do towarzystwa (ograniczona użytkowość) (2)

koń szkółkowy (2)

hipoterapia (3)

dla początkującego (2)

zajeżdżony (5)

lonżowany (5)

ze sprzętem (2)

praca z ziemi (6)

pewny w terenie (5)

wszechstronny (6)

koń dla ciężkiego jeźdźca (1)

łatwy w załadunku (7)

cztery chody (1)

doświadczenie w zawodach (2)

nauczony prowadzenia na kantarze (5)

niepodkuty (6)

bezproblemowy przy kowalu (6)

nadaje się dla dzieci (2)

bezpośrednio od hodowcy (2)

z paszportem koniowatego (6)

wolny od egzemy (6)

Ogłoszeniodawca standardowy (6)

Topseller (2)

Zawęź wyniki wyszukiwania
z filmem (1)

Ogłoszenie na 1. stronie (2)

ukryj konie aukcyjne (8)

Data wstawienia
od 1 tygodnia (1)

od 2 tygodni (2)

Wykorzystanie i charakterystyka konia huculskiego

Konie huculskie zaliczane są do klasy pony, co wynika z ich niskiego wzrostu - przeciętnie osiągają wysokość w kłębie w granicach 132-145 cm. Wbrew temu nie są to jednak słabe koniki domowe, a naprawdę wytrzymałe i mocne zwierzęta, dość dodać, że w czasach wojen nosiły na swoich grzbietach ekwipunki o wadze do 120 kg - i to w górskim terenie. Ponadto konie huculskie mają podłużną głowę, krótką i mocną szyję z bujną grzywą oraz subtelnie zarysowany kłąb. Na pierwszy plan wysuwają się też strome i krótkie łopatki, które doskonale sprawdzają się w zaprzęgach. Zwarty i krótki tułów zakończony jest ściętym zadem, poniżej zarysowują się natomiast krótkie, lecz bardzo silne kończyny. Rozważając kupno konia huculskiego należy pamiętać, że w przypadku tej rasy dość częste są wady stawów skokowych.

Sprzedaż konia huculskiego nie powinna zająć wiele czasu, na co wpływ na również temperament tego gatunku. Są to zwierzęta łagodne i bardzo inteligentne, wykazują też nadzwyczaj przyjazne usposobienie do człowieka i innych koni. Hucuły najczęściej występują w maści gniadej, srokatej i myszatej, rzadziej natomiast bułanej lub karej. Konie huculskie kasztanowate są niepożądane i nie są wpisywane do Ksiąg Stadnych, wyjątek stanowią jedynie kasztanowate klacze z typowymi cechami rasowymi. Często występuje także pręga grzbietowa.

Pochodzenie i historia konia huculskiego

Historia koni huculskich jest umiarkowanie znana, pierwsza wzmianka o tej rasie pochodzi z 1603 roku. O hucułach wspomniał wtedy marszałek Krzysztof Dorohostajski Hippica w jednym ze swoich dzieł. Gatunek ten bez wątpienia pochodzi także z Huculszczyzny we wschodniej części Karpat, skąd zaczerpnąć nawet swoją nazwę. Tamtejsi górale trudnili się głównie pasterstwem, pracami leśnymi oraz właśnie hodowlą koni, aż do początku XX wieku to tutaj mieściły się największe skupiska tego gatunku. W czasie I wojny światowej doszło do zepsucia rasy, konie huculskie były krzyżowane z końmi różnych ras, co spowodowało czasową zmniejszenie cech typowych.

Z tego powodu po zakończeniu wojny konie huculskie objęto troskliwą opieką, a już w 1924 roku rozpoczęto rejestrację klaczy rodnych za sprawą Michała Holländera. Wtedy również założono Związek Hodowców Koni Rasy Huculskiej. Obecnie rejestracji zwierząt dokonuje się w Księdze Stadnej Koni Huculskich, miłośnicy i hodowcy rasy zrzeszają się natomiast w Polskim Związku Hodowców Konia Huculskiego. W 1992 roku podpisano konwencję o różnorodności biologicznej, na mocy której w sposób szczególny chroni się zasoby genetyczne tej rasy, trwają także zabiegi nad wzrostem populacji hucułów.

Użytkowanie konia huculskiego

Konie huculskie są niebywale uniwersalne i wszechstronne. Choć ich predyspozycje pozwalają na ciężką pracę w zaprzęgu, na polu lub w trudnym terenie, coraz rzadziej można spotkać tę rasę właśnie w takiej roli. W wiele częściej natomiast sprawdzają się jako konie jeździeckie, startują też w zawodach i konkursach zaprzęgów parokonnych, ujeżdżeniowych, a nawet skokach przez przeszkody. Bardzo popularne są też mistrzostwa na tzw. ścieżce huculskiej. Z uwagi na swój łagodny i przyjazny temperament, konie huculskie doskonale radzą sobie także w użytkowaniu rekreacyjnym oraz hipoterapii, gdzie nieoceniona jest także ich cierpliwość. Dzieci wprost przepadają za końmi huculskimi, wobec czego terapia niemal w każdym przypadku przebiega bez żadnych komplikacji.

i