c

Koń małopolski - konie na sprzedaż

Koń małopolski stanowi swoistą i naprawdę niecodzienną mieszankę koni półkrwi angloarabsiej oraz koni arabskich, które hodowane są w Małopolsce. Jak łatwo się domyślić, stąd właśnie pochodzi nazwa tej rasy. Konie małopolskie są odrobinę mniejsze i lżejsze od koni wielkopolskich, lecz ceni się je zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski. Ponadto zwierzęta te słyną ze znakomitej urody oraz świetnej pracy podczas ruchu, mimo, iż posiadają nieco suchą budowę. Dobrze mieć to wszystko na uwadze, jeśli planowane jest kupno koni małopolskich lub sprzedaż koni małopolskich.

Rasę tę oznacza się przez hodowców za pomocą symbolu "m.xo". Znak ten odnosi się do ogólnie koni półkrwi angloarabskiej, które są hodowane w południowej oraz południowo-wschodniej Polsce.

Czytaj więcej b
8 wyników
Filtr
8 wyników
Usuń wszystkie filtry
Dodaj wyszukiwanie:
Zapisz wyszukiwanie
Sortuj według
Data malejąco b
H
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia standardowe
Koń małopolski, Wałach, 4 lat, 165 cm, Ciemnogniada Koń Małopolski
O: WIG | OM: LANSJER
Skoki - WKKW - Ujeżdżenie
PL-72-300
Lubin
22 000 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń małopolski, Klacz, 4 lat, 166 cm, Gniada 4 letnia klacz do małego sportu, rekreacji
O: BARNABA | OM: HEBAB
Skoki - Rekreacja
PL-37-310
Nowa Sarzyna
26 000 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń małopolski, Klacz, 6 lat, 165 cm, Siwa Sprzedam klacz małopolską
O: HEBRON | OM: SENTENDER
Skoki - WKKW - Ujeżdżenie
PL-23-100
Bychawa
23 000 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń małopolski, Klacz, 4 lat, 164 cm, Tarantowata karo tarantowata klacz
O: CZEJEN | OM: BIRKUT
Hodowla - Skoki - Rekreacja - Ujeżdżenie
PL-63-500
Ostrzeszów
40 000 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń małopolski, Ogier, 4 lat, 163 cm, Gniada Oferta sprzedaży koni
O: HEBRON
Rajdy
PL-22-500
Hrubieszów
15 000 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń małopolski, Klacz, 3 lat, 166 cm, Kasztanowata Przepiękna klacz
O: TAMARELL | OM: BERLIN BEJ
Skoki - Ujeżdżenie
PL-21-533
Rossosz
10 000 €
~ 46 040 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń małopolski, Wałach, 6 lat, 166 cm, Gniada 6y.o gelding
O: HUZAR
Skoki
DE-15230
Frankfurt/O
12 500 €
~ 57 550 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Q Usuń wszystkie filtry
H

Wykorzystanie i charakterystyka konia małopolskiego

Konie małopolskie to zwierzęta w typie wierzchowym, które prezentują się nadzwyczaj elegancko, a przy tym są bardzo wytrzymałe. W swojej budowie dość mocno przypominają konie angloarabskie. Mają niewielką głowę, długą szyję i lekki kark, a także wyraźnie zaznaczony kłąb, niekiedy charakterystyczne są też strome łopatki. Nieco zaskakujący jest słaby grzbiet i lekko ścięty zad, który cechuje się też mocnym umięśnieniem. Długie i suche kończyny, mocne i twarde kopyta bez szczotek pęcinowych. Planując kupno koni małopolskich dobrze wiedzieć, że akceptowalne są wszystkie maści. Wysokość w kłębie wynosi od 158 cm do 165 cm, co znaczy, że konie małopolskie są o kilka centymetrów niższe niż konie wielkopolskie, a do tego o około 100 kg lżejsze.

W ramach koni małopolskich wyróżnia się aż 4 odmiany rasy, które jednak różnią się między sobą nieznacznie - problem z rożróżnieniem mogą mieć nawet początkujący i niedoświadczeni hodowcy. Odmiany te to:

  • odmiana kielecka,
  • odmiana lubelska,
  • odmiana sądecka,
  • odmiana dąbrowsko-tarnowska.

Spośród wymienionych najczęściej występują dwie pierwsze wymienione. W Polsce funkcjonuje kilka elitarnych hodowli konia małopolskiego, które skupiają najlepsze klacze-matki. Są to ośrodki w Walewicach, Janowie Podlaskim, Ochabach, Prudniku, Udorzu i Kalnikowie. Ciekawostką jest też fakt, iż w stadninie w Michałowie hodowane są konie małopolskie o umaszczeniu tarantowatym. Miłośników i hodowców koni małopolskich zrzesza Polski Związek Hodowców Koni Małopolskich.

Historia i pochodzenie konia małopolskiego

Pochodzenie koni małopolskich jest dość ciekawe, otóż swoimi liniami żeńskimi wywodzą od lokalnych koni chłopskich, w których z kolei znaczące są mieszanki krwi koników polskich. Z tego powodu konie małopolskie to konie gorącokrwiste, u których w największym stopniu widoczne są cechy konika polskiego, takie jak plenność, płodność i długowieczność, a także dobre wykorzystanie paszy, niewybredność i odporność na choroby. Wszystkie te czynniki z pewnością mają znaczenie, jeśli planowane jest kupno konia małopolskiego lub sprzedaż konia małopolskiego.

Rodzimą populację klaczy uszlachetniono krwią koni orientalnych już w XVIII wieku - chodzi tu o konie perskie, tureckie, turkmeńskie oraz oczywiście arabskie. W kolejnym stuleciu do hodowli wprowadzono także konie ze szczepów austro-węgierskich, jak np. Shagya, Amurath, Gidran, Gazla, Dahoman, Furioso i Przedświt, a także konie angielskie, arabskie i angloarabskie czystej krwi (długa tradycja hodowlana tych ostatnich w Polsce).

Użytkowanie konia małopolskiego

Koń małopolski to zwierzę bardzo żywotne i wytrzymałe, dlatego doskonale sprawdza się jako koń wierzchowy. Często bywa wykorzystywany w amatorskich rajdach konnych, skokach przez przeszkody oraz w szeroko rozumianej rekreacji. Ponadto koń małopolski słynie ze swojej odwagi oraz dużych ambicji, dlatego też wykorzystywany jest w różnych dyscyplinach sportu. Oprócz tego rasę spotyka się w szkółkach jeździeckich z uwagi na łatwość jest prowadzenia oraz dużą chęć współpracy. Koń małopolski to rasa bardzo przyjazna i wszechstronna, dlatego właśnie cieszy się dużą popularnością wśród hodowców. Kupno konia małopolskiego z pewnością będzie znakomitym pomysłem.

i