Ponadto zainteresowani będą mogli od razu zobaczyć więcej informacji. Dzięki temu znacząco zwiększy się liczba potencjalnych kupujących.

Topseller (2)
Wykorzystanie i charakterystyka konia małopolskiego
Konie małopolskie to zwierzęta w typie wierzchowym, które prezentują się nadzwyczaj elegancko, a przy tym są bardzo wytrzymałe. W swojej budowie dość mocno przypominają konie angloarabskie. Mają niewielką głowę, długą szyję i lekki kark, a także wyraźnie zaznaczony kłąb, niekiedy charakterystyczne są też strome łopatki. Nieco zaskakujący jest słaby grzbiet i lekko ścięty zad, który cechuje się też mocnym umięśnieniem. Długie i suche kończyny, mocne i twarde kopyta bez szczotek pęcinowych. Planując kupno koni małopolskich dobrze wiedzieć, że akceptowalne są wszystkie maści. Wysokość w kłębie wynosi od 158 cm do 165 cm, co znaczy, że konie małopolskie są o kilka centymetrów niższe niż konie wielkopolskie, a do tego o około 100 kg lżejsze.
W ramach koni małopolskich wyróżnia się aż 4 odmiany rasy, które jednak różnią się między sobą nieznacznie - problem z rożróżnieniem mogą mieć nawet początkujący i niedoświadczeni hodowcy. Odmiany te to:
- odmiana kielecka,
- odmiana lubelska,
- odmiana sądecka,
- odmiana dąbrowsko-tarnowska.
Spośród wymienionych najczęściej występują dwie pierwsze wymienione. W Polsce funkcjonuje kilka elitarnych hodowli konia małopolskiego, które skupiają najlepsze klacze-matki. Są to ośrodki w Walewicach, Janowie Podlaskim, Ochabach, Prudniku, Udorzu i Kalnikowie. Ciekawostką jest też fakt, iż w stadninie w Michałowie hodowane są konie małopolskie o umaszczeniu tarantowatym. Miłośników i hodowców koni małopolskich zrzesza Polski Związek Hodowców Koni Małopolskich.
Historia i pochodzenie konia małopolskiego
Pochodzenie koni małopolskich jest dość ciekawe, otóż swoimi liniami żeńskimi wywodzą od lokalnych koni chłopskich, w których z kolei znaczące są mieszanki krwi koników polskich. Z tego powodu konie małopolskie to konie gorącokrwiste, u których w największym stopniu widoczne są cechy konika polskiego, takie jak plenność, płodność i długowieczność, a także dobre wykorzystanie paszy, niewybredność i odporność na choroby. Wszystkie te czynniki z pewnością mają znaczenie, jeśli planowane jest kupno konia małopolskiego lub sprzedaż konia małopolskiego.
Rodzimą populację klaczy uszlachetniono krwią koni orientalnych już w XVIII wieku - chodzi tu o konie perskie, tureckie, turkmeńskie oraz oczywiście arabskie. W kolejnym stuleciu do hodowli wprowadzono także konie ze szczepów austro-węgierskich, jak np. Shagya, Amurath, Gidran, Gazla, Dahoman, Furioso i Przedświt, a także konie angielskie, arabskie i angloarabskie czystej krwi (długa tradycja hodowlana tych ostatnich w Polsce).
Użytkowanie konia małopolskiego
Koń małopolski to zwierzę bardzo żywotne i wytrzymałe, dlatego doskonale sprawdza się jako koń wierzchowy. Często bywa wykorzystywany w amatorskich rajdach konnych, skokach przez przeszkody oraz w szeroko rozumianej rekreacji. Ponadto koń małopolski słynie ze swojej odwagi oraz dużych ambicji, dlatego też wykorzystywany jest w różnych dyscyplinach sportu. Oprócz tego rasę spotyka się w szkółkach jeździeckich z uwagi na łatwość jest prowadzenia oraz dużą chęć współpracy. Koń małopolski to rasa bardzo przyjazna i wszechstronna, dlatego właśnie cieszy się dużą popularnością wśród hodowców. Kupno konia małopolskiego z pewnością będzie znakomitym pomysłem.