nowe dzisiaj: 289 | sprzedane: 537
c
k

Koń śląski kupuj i sprzedawaj

Kupno konia śląskiego lub sprzedaż konia śląskiego - co powinieneś wiedzieć o tej rasie, zanim przystąpisz do którejś z tych transakcji? Koń śląski to jeden z najcięższych przedstawicieli ras gorącokrwistych w Europie. Mimo to cechuje się bardzo szerokim wykorzystaniem, szczególnie w rolnictwie oraz transporcie. Oprócz tego konie śląskie doskonale układają się do jazdy wierzchem, często osobniki tej rasy startują w różnorodnych dyscyplinach sportowych, począwszy od ujeżdżenia i powożenia, aż po skoki przez przeszkody. Konie śląskie są zwierzętami bardzo uniwersalnymi, silnymi i pracowitymi.

Czytaj więcej b
6 wyników
Koń śląski
H
Dostosuj wyszukiwanie Zapisz wyszukiwanie
Wyróżnienie
1 / 4
z filmem
Zapamiętaj ogłoszenie
Wyróżnienie
1 / 20
Zapamiętaj ogłoszenie
g
h
Zapisz wyszukiwanie


Nigdy więcej zapomnianych ogłoszeń koni!
Z Twoim osobistym mailowym zleceniem wyszukiwania regularnie informujemy Cię o nowych ogłoszeniach, które odpowiadają twoim kryteriom wyszukiwania.
H
Sortuj według
Data malejąco b
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia na pierwszej stronie
Dzięki tej opcji Twoje ogłoszenie będzie dodatkowo wyświetlane na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Twoje ogłoszenie będzie umieszczone nad standardowymi wynikami wyszukiwania.

Ponadto zainteresowani będą mogli od razu zobaczyć więcej informacji. Dzięki temu znacząco zwiększy się liczba potencjalnych kupujących.

Page1Ad
Złote
z filmem
Koń śląski Mix, Wałach, 3 lat, 165 cm, Kara Rekreacja - Powożenie - Barok
PL-86-200
Chełmno
5 498 €
~ 25 570 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń śląski, Wałach, 8 lat, 158 cm, Siwa jabłkowita Rekreacja - Powożenie
DE-99628
Buttstädt
2 500 € do 5 000 €
Kategoria cenowa ~11 631 zł do 23 254 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Ogłoszenia standardowe
Koń śląski, Ogier, 1 Rok, 153 cm, Gniada Roczny śląski ogierek z bardzo dobrym ruchem
O: AGAT | OM: KARYAS
Powożenie - Ujeżdżenie
PL-32-852
Dębno
15 000 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń śląski, Ogier, Źrebak (03/2021), Ciemnogniada Ogierek śląski 2021
O: AROMAT | OM: TRAMER
Hodowla - Stanówka - Powożenie - Rekreacja
PL-55-140
Powidzko
2 200 €
~ 10 232 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Koń śląski, Ogier, 6 lat, 167 cm, Gniada Ogier śląski Amaro sport powożenie
O: AMANT | OM: FALSTART
Powożenie - Hodowla
PL-64-100
Lasocice
13 000 €
~ 60 460 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Brązowe
Koń śląski, Wałach, 8 lat, 169 cm, Ciemnogniada Konie zaprzęgowe, konie wierzchowe, para koni ślaskichPowożenie - Rekreacja - Pokazy
PL-62-800
Kalisz
14 000 €
~ 65 111 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
HKoń śląski (6)

Mehrfachauswahl

Pferde aus Polen (1)

Christian Pferdehandlung Kürschner (1)

Koń gorącokrwisty (6)

Mix (1)

Wielokrotny wybór
Ogier (3)

Wałach (3)

Wielokrotny wybór
Niemcy (1)

Polska (5)

Wielokrotny wybór
uznany ogier (1)

koń szkółkowy (1)

dla początkującego (1)

surowy (2)

zajeżdżony (1)

lonżowany (1)

praca z ziemi (1)

pewny w terenie (3)

wszechstronny (4)

koń dla ciężkiego jeźdźca (2)

łatwy w załadunku (5)

cztery chody (1)

dostępny TÜV (1)

doświadczenie w zawodach (2)

nauczony prowadzenia na kantarze (3)

niepodkuty (2)

bezproblemowy przy kowalu (5)

nadaje się dla dzieci (1)

bezpośrednio od hodowcy (2)

z paszportem koniowatego (6)

sprawdzony w konkursach FEIF (1)

wolny od egzemy (5)

Ogłoszeniodawca standardowy (4)

Topseller (2)

Zawęź wyniki wyszukiwania
z filmem (4)

Ogłoszenie na 1. stronie (2)

Źrebak (1)

ukryj konie aukcyjne (6)

Data wstawienia
od 2 tygodni (1)

Wykorzystanie i charakterystyka konia śląskiego

Koń śląski starego typu jest swoim wyglądem zbliżony do konia oldenburskiego. Posiada dużą, kościstą głowę o profilu garbonosym. Przeciętna waga ogiera wynosi około 720 kg, wysokość w kłębie to natomiast około 160 cm, obwód klatki piersiowej jest równy około 200 cm. W przypadku klaczy wartości te wynoszą kolejno 700 kg, 158 cm oraz 197 cm, nie odbiegają więc znacząco od siebie. Dobrze mieć to na uwadze, jeśli planowane jest kupno konia śląskiego lub sprzedaż konia śląskiego.

Konie śląskie z początkowych etapów hodowli swoją budową przypominały też rasę wielkopolską. Zasadnicza różnica sprowadzała się jednak do struktury kośćca, który o koni śląskich był znacznie mocniejszy. Koń śląski charakteryzuje się ponadto długą, mocną szyją, tułowiem o kształcie zbliżonym do prostokąta oraz stromymi łopatkami. Ma też dobrze związane lędźwie, szeroki i raczej prosty zad, dość krótkie, lecz bardzo masywne kończyny z szerokimi nadpęciami.

Nowy typ konia śląskiego jest odrobinę inny od swoich poprzedników. Ma dłuższą szyję, stromiej ustawione łopatki oraz skośny zad. Rasa ta występuje w bardzo zróżnicowanym umaszczeniu przy czym najczęstsze są osobniki gniade (około 80% całej populacji), oprócz tego spotyka się konie kare. Najrzadsze są konie śląskie kasztanowate oraz siwe.

Pochodzenie i historia konia śląskiego

Biorąc pod uwagę kupno konia śląskiego lub sprzedaż konia śląskiego, warto zapoznać się z historią tej rasy. Konie śląskie wywodzą się od ogierów oldenbursko-fryzyjskich oraz śląskich klaczy, ich potomstwo było w kolejnych latach krzyżowane ze starymi rasami angielskimi i pruskimi. Pierwsze hodowle rasy rozpoczęły się w 1890 roku, a już w 4 dekady później, koń śląski zyskał dużą popularność wśród lokalnej społeczności jako zwierzę zaprzęgowe.

Na przełomie XIX i XX wieku konie śląskie były bardzo często krzyżowane z wieloma innymi rasami, w tym m.in. trakeńską, berberyjską, hanowerską, wschodniopruską czy pełnej krwi angielskiej. Pozwoliło to na wyselekcjonowanie zwierząt o dużych gabarytach, które doskonale radziły sobie w ciężkiej pracy, np. w wojsku czy górnictwie. Po II wojnie światowej populacja koni śląskich uległa znacznemu zmniejszeniu. Precyzyjne działania podjęte przez Ośrodek Hodowli Koni Śląskich pozwoliły na wznowienie prac nad doskonaleniem wzorca rasy w 1955 roku.

Od tamtej pory najsłynniejszymi stadninami zajmującymi się hodowlą koni śląskich były ośrodki w Strzelcach Opolskich, Strzegomiu, Wojanowie, Drogomyślu, Koźlu i Książu. Obecnie spada liczba koni śląskich czystej krwi, gdyż rozpowszechnia się trend krzyżowania ich z mniejszymi i bardziej ekonomicznymi w utrzymaniu rasami. Ponadto występuje też odmiana konia anglośląskiego, który ma wybitne walory sportowe. Powstał po skrzyżowaniu koni oldenburskich z końmi pełnej krwi angielskiej. Obecne hodowle prowadzone są w jednym z dwóch kierunków; zachowania wzorca starego typu lub wyselekcjonowanie konia użytkowego o wszechstronnych możliwościach.

Konie śląskie w jeździectwie

Jak już wspomniano przy okazji historii koni śląskich, zwierzęta te wykorzystywane są przede wszystkim do pracy (choć obecnie coraz rzadziej), a także w szeroko rozumianym jeździectwie. Konie tej rasy (a także konie anglośląskie) coraz częściej biorą udział w rozmaitych zawodach sportowych, gdzie nierzadko odnoszą sukcesy. Konie śląskie często użytkowane są jako zwierzęta zaprzęgowe, z uwagi na swoją siłę oraz wytrzymałość. Co przy ich gabarytach może być nieco zaskakujące, osobniki tej rasy startują też w konkursach skoków przez przeszkody.

i