nowe dzisiaj: 225 | sprzedane: 605
c
k

Kuc Dartmoor kupuj i sprzedawaj

Kupno kuca Dartmoor - kto będzie najbardziej zainteresowany przedstawicielem tej rasy? Dartmoor to niewielki kuc, wywodzący się z Wielkiej Brytanii. Hodowla i sprzedaż kuca Dartmoor mają jednak miejsce również w innych krajach. Doceniany za odporność, siłę, wytrzymałość oraz przyjazny człowiekowi temperament. Możliwości jego użytkowania również są bardzo wszechstronne. Co jeszcze należy wiedzieć na temat rasy?

Czytaj więcej b
8 wyników
Kuc Dartmoor
H
Dostosuj wyszukiwanie Zapisz wyszukiwanie
Zapisz wyszukiwanie


Nigdy więcej zapomnianych ogłoszeń koni!
Z Twoim osobistym mailowym zleceniem wyszukiwania regularnie informujemy Cię o nowych ogłoszeniach, które odpowiadają twoim kryteriom wyszukiwania.
H
Sortuj według
Data malejąco b
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia standardowe
Kuc Dartmoor Mix, Klacz, 13 lat, 115 cm, Kara Rekreacja - Powożenie - Hodowla
AT-3345
Göstling an der Ybbs
1 850 €
~ 8 604 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Nowe
Kuc Dartmoor, Wałach, 4 lat, 130 cm, Kara
O: PARIS TEXAS SQUARE | OM: WYNHILL BLACKBIRD
Rekreacja
DE-73642
Welzheim
7 000 €
~ 32 556 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Klacz, 6 lat, 135 cm, Ciemnogniada Rekreacja
DE-47546
Kalkar
3 350 €
~ 15 580 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Ogier, 5 lat, Gniada Stanówka
DE-52152
Simmerath
280 €
~ 1 302 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Brązowe
Kuc Dartmoor, Wałach, 11 lat, 128 cm, Gniada
O: SENRUF GLADIATOR (GB) | OM: WHITMORE PHOENIX
Powożenie - Rekreacja
CH-9607
Mosnang
10 800 CHF
~ 45 374 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Ogier, 12 lat, 123 cm, Ciemnogniada
O: LANGFIELD SORENTH | OM: CATESBY CRUSADER II
Stanówka
DE-49838
Lengerich
220 €
~ 1 023 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Wałach, 8 lat, 124 cm, Gniada Powożenie - Rekreacja - Rajdy
DE-32469
Petershagen
3 000 €
~ 13 952 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Klacz, 19 lat, 126 cm, Gniada Rekreacja
DE-77955
Ettenheim
2 000 €
~ 9 302 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
HKuc Dartmoor (8)

Mehrfachauswahl
Kuc (8)

Mix (1)

Wielokrotny wybór
Rheinisches Pferdestammbuch e.V. (1)

Zuchtverband für deutsche Pferde (1)

Niemcy (6)

Austria (1)

Szwajcaria (1)

Wielokrotny wybór
uznany ogier (1)

koń szkółkowy (1)

dla początkującego (1)

zajeżdżony (3)

lonżowany (3)

umowa o ochronie (1)

ze sprzętem (2)

praca z ziemi (4)

pewny w terenie (3)

wszechstronny (1)

łatwy w załadunku (2)

nauczony prowadzenia na kantarze (3)

niepodkuty (4)

bezproblemowy przy kowalu (2)

nadaje się dla dzieci (3)

z paszportem koniowatego (4)

wolny od egzemy (4)

Ogłoszeniodawca standardowy (8)

Zawęź wyniki wyszukiwania
obniżona cena (1)

z filmem (1)

ukryj konie aukcyjne (8)

Data wstawienia
od wczoraj (1)

od 2 dni (1)

od 3 dni (1)

od 1 tygodnia (2)

od 2 tygodni (3)

Wykorzystanie i charakterystyka koca Dartmoor

Kupno kuca Dartmoor - co sprawia, że brytyjska rasa ma tak spore grono sympatyków? Dartmoor to osobniki niewielkich rozmiarów, większość mieści się w przedziale od 114 do 127 cm w kłębie. Do cech charakterystycznych należy też stosunkowo duża głowa z szeroko osadzonymi oczami. Ciało kuców jest mocne, raczej zwarte, z szeroką i głęboką klatką piersiową. Nogi również są silne, z długim odcinkiem od korpusu do kolana i stawu skokowego, kości mocne i gęste. Grzywa oraz ogon powinny być obfite i lekko falujące. Gdy w grę wchodzi sprzedaż kuca Dartmoor istotne jest także umaszczenie, które może być różne: gniade, kasztanowate, kare, siwe, dereszowate. Nie są natomiast dopuszczalne łaty na sierści, jak w przypadku maści piebald lub skewbald. Choć w okolicach Dartmoor można spotkać łaciate kuce, zwykle jest to odmiana Dartmoor Hill - jej przedstawiciele nie są rejestrowani jako rasowe kuce Dartmoor.

Ruchy kuców są płynne i bardzo swobodne. Przedstawiciele tej rasy są także określani jako kuce łagodne, delikatne, spokojne, a także niezawodne. Ich temperament czyni więc je odpowiednimi do współpracy z ludźmi w różnym wieku.

Pochodzenie i historia kuca Dartmoor

Kupno kuca Dartmoor - co warto wiedzieć o jego historii? Dartmoor, czyli miejsce od którego rasa wzięła nazwę, dziś funkcjonuje jako Park Narodowy Dartmoor. Są to tereny pokryte kopulastymi wzniesieniami, wchodzące w skład hrabstwa Devon. Kuc Dartmoor był używany już w średniowieczu do przenoszenia dużych ładunków cyny z kopalni, mieszczących się na terenach wrzosowisk. Kiedy je zamknięto, część kuców użytkowano w rolnictwie, jednak większość pozostała na wrzosowiskach. Co ciekawe, od wczesnych lat ubiegłego stulecia kuce były hodowane również w więzieniu Dartmoor i używane przez strażników do eksportowania więźniów. Praktyki tej zaprzestano w latach 60-tych.

Już pod koniec XIX wieku pojawiły się pierwsze podejścia do stworzenia rejestru przedstawicieli tej rasy. W roku 1924 powstało stowarzyszenie poświęcone kucom oraz rozpoczęto prowadzenie księgi stadnej. W trakcie obu wojen światowych rasa znacząco ucierpiała, jednakże po II wojnie lokalna społeczność Devon rozpoczęła inspekcję i rejestrację kuców, jednocześnie wspierając i promując rasę. Działania przyniosły pozytywne rezultaty i w latach 50-tych przedstawicieli było już więcej, rozwinęła się także sprzedaż kuca Dartmoor. Niemniej, rasa do dziś ma status rzadkiej. Szacuje się, że na wrzosowiskach przebywa kilkaset kuców, tymczasem w roku 1900 było ich około 5000.

Użytkowanie kuca Dartmoor

Kogo najbardziej powinno zainteresować kupno kuca Dartmoor? Członkowie tej rasy mają odpowiedni rozmiar i temperament do pracy z dziećmi, jednak osobniki są zdolne unieść również dorosłych jeźdźców. Służą do polowań, jazdy po szlakach lub codziennej jazdy rekreacyjnej. Można również spotkać się z nimi na pokazach i zawodach, w tym konkursach ujeżdżania czy skokach przez przeszkody. Hodowla i sprzedaż kuca Dartmoor jest popularna nie tylko w Wielkiej Brtanii, bo z kucami można też spotkać się w krajach Europy kontynentalnej, a ponadto w USA, Nowej Zelandii i Australii.

Kuc Dartmoor a inne rasy

Warto wiedzieć, że bardzo podobną rasą do Dartmoor są kuce Exmoor, które również żyją na pobliskich terenach. Dawniej uważano, że rasy te łączy pokrewieństwo, jednak nie ma dowodów, które mogłyby to potwierdzić. W 1922 roku w hodowli kuców Dartmoor zastosowano dolew krwi arabskiej, a ponadto wpływ na kształtowanie się rasy miały walijski kuc górski oraz kuc Fell.

i