c

Kuc Dartmoor - konie na sprzedaż

Kupno kuca Dartmoor - kto będzie najbardziej zainteresowany przedstawicielem tej rasy? Dartmoor to niewielki kuc, wywodzący się z Wielkiej Brytanii. Hodowla i sprzedaż kuca Dartmoor mają jednak miejsce również w innych krajach. Doceniany za odporność, siłę, wytrzymałość oraz przyjazny człowiekowi temperament. Możliwości jego użytkowania również są bardzo wszechstronne. Co jeszcze należy wiedzieć na temat rasy?

Czytaj więcej b
11 wyników
Filtr
11 wyników
Usuń wszystkie filtry
Dodaj wyszukiwanie:
Zapisz wyszukiwanie
Sortuj według
Data malejąco b
H
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia standardowe
Silver
1 / 8
Kuc Dartmoor, Klacz, 16 lat, 122 cm, Gniada Pokazy
GB-RM163LJ
Orsett
4 000 £
~ 21 172 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Nowe
Kuc Dartmoor, Klacz, 4 lat, 120 cm, Tarantowata Powożenie - Pokazy - Rekreacja
DE-69250
Schönau
2 500 €
~ 11 510 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Ogier, 4 lat, 125 cm, Kara Rekreacja
DE-86989
Steingaden
1 600 €
~ 7 366 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Klacz, 13 lat, 122 cm, Ciemnogniada
O: LANGFLIED SORENTH | OM: CATESBY CRUSADER II
Hodowla - Rekreacja
DE-49716
Meppen
3 200 €
~ 14 733 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Klacz, 19 lat, 134 cm, Kara
O: PEPS CALEB | OM: WHITMORE FALSTAFF
Rekreacja
DE-53332
Bornheim
3 900 €
~ 17 956 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Ogier, 1 Rok, 123 cm, Kasztanowata
O: JONES QUINCY CLADDAGH | OM: TEIGNHEAD KING OF CLUBS
Skoki - Hodowla - Rekreacja - Powożenie
FR-01240
Marlieux
1 400 €
~ 6 446 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Klacz, 2 lat, 112 cm, Gniada English Pleasure
GB-PL82PE
Plymouth
300 £
~ 1 588 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Klacz, 18 lat, 115 cm, Kara Rekreacja
DE-79793
Wutöschingen
2 200 €
~ 10 129 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Ogier, 2 lat, 125 cm, Kara
O: APPLEJACK
Rekreacja - Powożenie - Stanówka
CH-8414
Buch am Irchel
2 500 CHF
~ 11 914 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Ogier, 16 lat, 120 cm, Kasztanowatodereszowata Rekreacja - Skoki - Stanówka - Ujeżdżenie
CH-8414
Buch am Irchel
6 500 CHF
~ 30 977 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Klacz, 19 lat, 116 cm, Ciemnogniada Skoki - Ujeżdżenie
NL-6101
Echt
5 500 €
~ 25 322 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Q Usuń wszystkie filtry
H

Wykorzystanie i charakterystyka koca Dartmoor

Kupno kuca Dartmoor - co sprawia, że brytyjska rasa ma tak spore grono sympatyków? Dartmoor to osobniki niewielkich rozmiarów, większość mieści się w przedziale od 114 do 127 cm w kłębie. Do cech charakterystycznych należy też stosunkowo duża głowa z szeroko osadzonymi oczami. Ciało kuców jest mocne, raczej zwarte, z szeroką i głęboką klatką piersiową. Nogi również są silne, z długim odcinkiem od korpusu do kolana i stawu skokowego, kości mocne i gęste. Grzywa oraz ogon powinny być obfite i lekko falujące. Gdy w grę wchodzi sprzedaż kuca Dartmoor istotne jest także umaszczenie, które może być różne: gniade, kasztanowate, kare, siwe, dereszowate. Nie są natomiast dopuszczalne łaty na sierści, jak w przypadku maści piebald lub skewbald. Choć w okolicach Dartmoor można spotkać łaciate kuce, zwykle jest to odmiana Dartmoor Hill - jej przedstawiciele nie są rejestrowani jako rasowe kuce Dartmoor.

Ruchy kuców są płynne i bardzo swobodne. Przedstawiciele tej rasy są także określani jako kuce łagodne, delikatne, spokojne, a także niezawodne. Ich temperament czyni więc je odpowiednimi do współpracy z ludźmi w różnym wieku.

Pochodzenie i historia kuca Dartmoor

Kupno kuca Dartmoor - co warto wiedzieć o jego historii? Dartmoor, czyli miejsce od którego rasa wzięła nazwę, dziś funkcjonuje jako Park Narodowy Dartmoor. Są to tereny pokryte kopulastymi wzniesieniami, wchodzące w skład hrabstwa Devon. Kuc Dartmoor był używany już w średniowieczu do przenoszenia dużych ładunków cyny z kopalni, mieszczących się na terenach wrzosowisk. Kiedy je zamknięto, część kuców użytkowano w rolnictwie, jednak większość pozostała na wrzosowiskach. Co ciekawe, od wczesnych lat ubiegłego stulecia kuce były hodowane również w więzieniu Dartmoor i używane przez strażników do eksportowania więźniów. Praktyki tej zaprzestano w latach 60-tych.

Już pod koniec XIX wieku pojawiły się pierwsze podejścia do stworzenia rejestru przedstawicieli tej rasy. W roku 1924 powstało stowarzyszenie poświęcone kucom oraz rozpoczęto prowadzenie księgi stadnej. W trakcie obu wojen światowych rasa znacząco ucierpiała, jednakże po II wojnie lokalna społeczność Devon rozpoczęła inspekcję i rejestrację kuców, jednocześnie wspierając i promując rasę. Działania przyniosły pozytywne rezultaty i w latach 50-tych przedstawicieli było już więcej, rozwinęła się także sprzedaż kuca Dartmoor. Niemniej, rasa do dziś ma status rzadkiej. Szacuje się, że na wrzosowiskach przebywa kilkaset kuców, tymczasem w roku 1900 było ich około 5000.

Użytkowanie kuca Dartmoor

Kogo najbardziej powinno zainteresować kupno kuca Dartmoor? Członkowie tej rasy mają odpowiedni rozmiar i temperament do pracy z dziećmi, jednak osobniki są zdolne unieść również dorosłych jeźdźców. Służą do polowań, jazdy po szlakach lub codziennej jazdy rekreacyjnej. Można również spotkać się z nimi na pokazach i zawodach, w tym konkursach ujeżdżania czy skokach przez przeszkody. Hodowla i sprzedaż kuca Dartmoor jest popularna nie tylko w Wielkiej Brtanii, bo z kucami można też spotkać się w krajach Europy kontynentalnej, a ponadto w USA, Nowej Zelandii i Australii.

Kuc Dartmoor a inne rasy

Warto wiedzieć, że bardzo podobną rasą do Dartmoor są kuce Exmoor, które również żyją na pobliskich terenach. Dawniej uważano, że rasy te łączy pokrewieństwo, jednak nie ma dowodów, które mogłyby to potwierdzić. W 1922 roku w hodowli kuców Dartmoor zastosowano dolew krwi arabskiej, a ponadto wpływ na kształtowanie się rasy miały walijski kuc górski oraz kuc Fell.

i