nowe dzisiaj: 419 | sprzedane: 685
c

Kuc Dartmoor - konie na sprzedaż

Kupno kuca Dartmoor - kto będzie najbardziej zainteresowany przedstawicielem tej rasy? Dartmoor to niewielki kuc, wywodzący się z Wielkiej Brytanii. Hodowla i sprzedaż kuca Dartmoor mają jednak miejsce również w innych krajach. Doceniany za odporność, siłę, wytrzymałość oraz przyjazny człowiekowi temperament. Możliwości jego użytkowania również są bardzo wszechstronne. Co jeszcze należy wiedzieć na temat rasy?

Czytaj więcej b
Wyróżnienie
1 / 1
Kuc Dartmoor Mix, Wałach, 3 lat, 116 cm, Gniada Rekreacja
DE-55758
Weiden
1 400 €
~ 6 557 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Wyróżnienie
1 / 3
Kuc Dartmoor, Wałach, 3 lat, 125 cm, Gniada Rekreacja
DE-76863
Herxheim bei Landau/Pfalz
3 900 €
~ 18 266 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
g
h
6 wyników
Filtr
6 wyników
Usuń wszystkie filtry
Dodaj wyszukiwanie:
Zapisz wyszukiwanie
Sortuj według
Data malejąco b
H
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia na pierwszej stronie
Dzięki tej opcji Twoje ogłoszenie będzie dodatkowo wyświetlane na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Twoje ogłoszenie będzie umieszczone nad standardowymi wynikami wyszukiwania.

Ponadto zainteresowani będą mogli od razu zobaczyć więcej informacji. Dzięki temu znacząco zwiększy się liczba potencjalnych kupujących.

Page1Ad
Gold
1 / 3
Kuc Dartmoor, Wałach, 3 lat, 125 cm, Gniada Rekreacja
Reitsport Graf
DE-76863
Herxheim bei Landau/Pfalz
3 900 €
~ 18 266 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Platynowe
1 / 1
Kuc Dartmoor Mix, Wałach, 3 lat, 116 cm, Gniada Rekreacja
Natascha Kaiser
DE-55758
Weiden
1 400 €
~ 6 557 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Ogłoszenia standardowe
Kuc Dartmoor, Wałach, 2 lat, 120 cm, Skarogniada
O: VERVAIN AL PACINO | OM: PTS TOP SECRET
Rekreacja - Skoki - Powożenie - Ujeżdżenie
DE-41199
Mönchengladbach
2 700 €
~ 12 645 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor Mix, Wałach, 6 lat, 125 cm, Kara Rekreacja
DE-66693
Mettlach
1 800 €
~ 8 430 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Wałach, 12 lat, 128 cm, Gniada Pokazy - Skoki - Hunter - Ujeżdżenie
GB-TR14 0PU
Cornwall
10 000 £
~ 52 894 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Dartmoor, Ogier, 3 lat, 126 cm, Ciemnokasztanowata
O: MAGNUM WINDSTAR | OM: MOORTOWN RAMBLER
Rekreacja
DE-74906
Bad Rappenau
2 500 €
~ 11 709 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
HKuc Dartmoor (6)

Wielokrotny wybór
Natascha Kaiser (1)

Reitsport Graf (1)

Inni sprzedawcy Premium
Kuc (6)

Mix (2)

Wielokrotny wybór
Rheinisches Pferdestammbuch e.V. (1)

Verband der Pony- und Pferdezüchter Hessen e.V. (1)

Ogier (1)

Wałach (5)

Wielokrotny wybór
Niemcy (5)

Wielka Brytania (1)

Wielokrotny wybór
koń do towarzystwa (ograniczona użytkowość) (2)

koń szkółkowy (1)

dla początkującego (1)

surowy (3)

lonżowany (1)

praca z ziemi (1)

pewny w terenie (1)

łatwy w załadunku (3)

nauczony prowadzenia na kantarze (4)

niepodkuty (3)

bezproblemowy przy kowalu (2)

nadaje się dla dzieci (2)

bezpośrednio od hodowcy (1)

z paszportem koniowatego (3)

wolny od egzemy (3)

Ogłoszeniodawca standardowy (4)

Topseller (2)

Zawęź wyniki wyszukiwania
Ogłoszenie na 1. stronie (2)

VAT podlega zwrotowi (1)

ukryj konie aukcyjne (6)

Data wstawienia
od 2 tygodni (2)

Wykorzystanie i charakterystyka koca Dartmoor

Kupno kuca Dartmoor - co sprawia, że brytyjska rasa ma tak spore grono sympatyków? Dartmoor to osobniki niewielkich rozmiarów, większość mieści się w przedziale od 114 do 127 cm w kłębie. Do cech charakterystycznych należy też stosunkowo duża głowa z szeroko osadzonymi oczami. Ciało kuców jest mocne, raczej zwarte, z szeroką i głęboką klatką piersiową. Nogi również są silne, z długim odcinkiem od korpusu do kolana i stawu skokowego, kości mocne i gęste. Grzywa oraz ogon powinny być obfite i lekko falujące. Gdy w grę wchodzi sprzedaż kuca Dartmoor istotne jest także umaszczenie, które może być różne: gniade, kasztanowate, kare, siwe, dereszowate. Nie są natomiast dopuszczalne łaty na sierści, jak w przypadku maści piebald lub skewbald. Choć w okolicach Dartmoor można spotkać łaciate kuce, zwykle jest to odmiana Dartmoor Hill - jej przedstawiciele nie są rejestrowani jako rasowe kuce Dartmoor.

Ruchy kuców są płynne i bardzo swobodne. Przedstawiciele tej rasy są także określani jako kuce łagodne, delikatne, spokojne, a także niezawodne. Ich temperament czyni więc je odpowiednimi do współpracy z ludźmi w różnym wieku.

Pochodzenie i historia kuca Dartmoor

Kupno kuca Dartmoor - co warto wiedzieć o jego historii? Dartmoor, czyli miejsce od którego rasa wzięła nazwę, dziś funkcjonuje jako Park Narodowy Dartmoor. Są to tereny pokryte kopulastymi wzniesieniami, wchodzące w skład hrabstwa Devon. Kuc Dartmoor był używany już w średniowieczu do przenoszenia dużych ładunków cyny z kopalni, mieszczących się na terenach wrzosowisk. Kiedy je zamknięto, część kuców użytkowano w rolnictwie, jednak większość pozostała na wrzosowiskach. Co ciekawe, od wczesnych lat ubiegłego stulecia kuce były hodowane również w więzieniu Dartmoor i używane przez strażników do eksportowania więźniów. Praktyki tej zaprzestano w latach 60-tych.

Już pod koniec XIX wieku pojawiły się pierwsze podejścia do stworzenia rejestru przedstawicieli tej rasy. W roku 1924 powstało stowarzyszenie poświęcone kucom oraz rozpoczęto prowadzenie księgi stadnej. W trakcie obu wojen światowych rasa znacząco ucierpiała, jednakże po II wojnie lokalna społeczność Devon rozpoczęła inspekcję i rejestrację kuców, jednocześnie wspierając i promując rasę. Działania przyniosły pozytywne rezultaty i w latach 50-tych przedstawicieli było już więcej, rozwinęła się także sprzedaż kuca Dartmoor. Niemniej, rasa do dziś ma status rzadkiej. Szacuje się, że na wrzosowiskach przebywa kilkaset kuców, tymczasem w roku 1900 było ich około 5000.

Użytkowanie kuca Dartmoor

Kogo najbardziej powinno zainteresować kupno kuca Dartmoor? Członkowie tej rasy mają odpowiedni rozmiar i temperament do pracy z dziećmi, jednak osobniki są zdolne unieść również dorosłych jeźdźców. Służą do polowań, jazdy po szlakach lub codziennej jazdy rekreacyjnej. Można również spotkać się z nimi na pokazach i zawodach, w tym konkursach ujeżdżania czy skokach przez przeszkody. Hodowla i sprzedaż kuca Dartmoor jest popularna nie tylko w Wielkiej Brtanii, bo z kucami można też spotkać się w krajach Europy kontynentalnej, a ponadto w USA, Nowej Zelandii i Australii.

Kuc Dartmoor a inne rasy

Warto wiedzieć, że bardzo podobną rasą do Dartmoor są kuce Exmoor, które również żyją na pobliskich terenach. Dawniej uważano, że rasy te łączy pokrewieństwo, jednak nie ma dowodów, które mogłyby to potwierdzić. W 1922 roku w hodowli kuców Dartmoor zastosowano dolew krwi arabskiej, a ponadto wpływ na kształtowanie się rasy miały walijski kuc górski oraz kuc Fell.

i