nowe dzisiaj: 359 | sprzedane: 659
c
k

Kuc Fell kupuj i sprzedawaj

Kupno kuca Fell - kto może być zainteresowany nabyciem przedstawiciela tej brytyjskiej rasy? Dziś kuce są wykorzystywane przede wszystkim w jeździectwie i wbrew pozorom są odpowiednie nie tylko dla dzieci i młodzieży. Lubiane ze względu na dobrą i zarazem oryginalną prezencję, a także sporą wytrzymałość i siłę. Sprzedaż kuca Fell - co jeszcze warto wiedzieć przed dokonaniem transakcji?

Czytaj więcej b
6 wyników
Kuc Fell
H
Dostosuj wyszukiwanie Zapisz wyszukiwanie
Zapisz wyszukiwanie


Nigdy więcej zapomnianych ogłoszeń koni!
Z Twoim osobistym mailowym zleceniem wyszukiwania regularnie informujemy Cię o nowych ogłoszeniach, które odpowiadają twoim kryteriom wyszukiwania.
H
Sortuj według
Data malejąco b
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia standardowe
Kuc Fell Mix, Klacz, 13 lat, 125 cm, Bułana Kuc Ksena gr A1Skoki - Ujeżdżenie
PL-40-645
Katowice
45 000 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Fell Mix, Wałach, 9 lat, 142 cm, Kara Powożenie - Rekreacja
GB-So452le
Southampton
4 250 £
~ 23 012 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Fell, Klacz, 6 lat, 142 cm, Kara
O: WELLBROW TOMMY FP70459C
Rekreacja
DE-77978
Schuttertal
6 500 €
~ 29 441 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Fell, Wałach, 7 lat, 138 cm, Gniada Rekreacja - Trail - Barok - Ujeżdżenie
DE-79739
Schwörstadt
6 990 €
~ 31 660 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Fell, Wałach, 8 lat, 139 cm, Kara Rekreacja - Barok - Powożenie
DE-26899
Rhede (Ems)
6 950 €
~ 31 479 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Kuc Fell, Ogier, 1 Rok, 139 cm, Kara
O: LOWNTHWAITE ROMEO
Rekreacja - Barok - Powożenie - Ujeżdżenie
DE-26899
Rhede
2 750 €
~ 12 456 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
HKuc Fell (6)

Wielokrotny wybór
Kuc (6)

Mix (2)

Wielokrotny wybór
Welsh Pony and Cob Society (1)

Niemcy (4)

Polska (1)

Wielka Brytania (1)

Wielokrotny wybór
koń szkółkowy (1)

hipoterapia (1)

pewny w terenie (1)

wszechstronny (1)

koń dla ciężkiego jeźdźca (1)

nadaje się dla dzieci (1)

z paszportem koniowatego (1)

wolny od egzemy (1)

Ogłoszeniodawca standardowy (6)

Zawęź wyniki wyszukiwania
z filmem (2)

ukryj konie aukcyjne (6)

Wykorzystanie i charakterystyka kuca Fell

Kupno kuca Fell - podjęcie decyzji wymaga zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat rasy. W kwestii rozmiaru i masy poszczególne osobniki mogą różnić się między sobą, co sprawia, że są w stanie nosić prawie każdego jeźdźca: dzieci, młodzież, dorosłych. Średnia wysokość osobników w kłębie wynosi 137 cm, a górna granica jest określona jako 142 cm. Głowa jest stosunkowo niewielka, z gęstą grzywą, łopatki dobrze ukształtowane, nogi mocne. Rasa została wyhodowana z myślą o nieprzyjaznym, górzystym klimacie Kumbrii w północno-zachodniej Anglii, dzięki czemu dobrze przystosowują się niemal do każdego klimatu umiarkowanego. Sprzedaż kuca Fell - jakie umaszczenia są możliwe w obrębie tej rasy? Tutaj również występuje dosyć duże zróżnicowanie. Często osobniki mają maść karą, ciemnogniadą albo myszatą. Nie są natomiast dopuszczalne umaszczenia kasztanowate, srokate ani białe. U niektórych osobników występuje jasna gwiazdka na głowie lub niewielka ilość bieli na pęcinach, co jest akceptowalne. Kuc Fell powinien być wytrzymały i cechować się mocnym kośćcem. Wśród jego cech wymieniane są także inteligencja, pojętność, czujność oraz instynkt samozachowawczy, które zresztą są typowe dla brytyjskich kuców, żyjących na terenach górskich oraz wrzosowiskach. Ich temperament jest określany jako stały, choć oczywiście w pewnym stopniu zależy od osobowości danego kuca.

Pochodzenie i historia kuców Fell

Kupno kuca Fell - co warto wiedzieć o dziejach tej rasy? Fell wywodzi się z obszarów gór Pennińskich oraz torfowisk Westmorland i Cumberland. Przodkami rasy były prawdopodobnie kuce typu północnego. Znaczący wpływ na kształtowanie się cech Fella miała inna, obecnie już wymarła rasa Galloway, charakteryzująca się szybkością, odpornością i siłą. Galloway mocno wpłynął także na na inną brytyjską rasę kuców - Dales. Ponadto zauważalne są dolewy krwi koni fryzyjskich.

W 1916 roku tak zwany Komitet Kuca Fell przekształcił się w stowarzyszenie, działające do dziś. Celem, który przyświecał jego założycielom, było utrzymanie czystości starej rasy kuca, wędrującej od lat po północnych wzgórzach. Z czasem jednak kryteria kwalifikowania do rasy stały się bardziej liberalne. Niestety, populacja kuców w kolejnych latach spadała, mniej więcej do 1945 roku. W latach 50-tych sprzedaż kuca Fell znów się jednak zwiększyła, co miało związek ze wzrostem popularności jeździectwa rekreacyjnego. Trend ten w dużym stopniu zabezpieczył wiele brytyjskich ras i doprowadził do powiększenia się ich populacji. Dziś wszystkie osobniki kuców Fell są rejestrowane przez stowarzyszenie, a co roku aktualizowana jest księga stadna. Patronką stowarzyszenia została królowa Elżbieta II.

Użytkowanie kuców Fell

W przeszłość kuce były wykorzystywane jako zwierzęta juczne, które musiały przenosić na grzbiecie spore ciężary. Ponadto służyły (i czasami służą nadal) do pomocy przy wypasaniu owiec. Obecnie kuce Fell są wykorzystywane głównie do jazdy rekreacyjnej i wyczynowej. Mają eleganckie chody i sprawdzają się świetnie do ujeżdżania. Można spotkać się z nimi na różnych pokazach koni, kuce posiada również w swoich stadninach brytyjska rodzina królewska. Kuce są również użytkowane w pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Rasami podobnymi do kuca Fell są: kuc New Forest, Highland, Dales czy walijski kuc górski. Należą one do dużych przedstawicieli kuców. W Wielkiej Brytanii żyją również kuce o mniejszych gabarytach, takie jak Shetland, Exmoor czy Dartmoor.

i