nowe dzisiaj: 372 | sprzedane: 635
c
k

Muł kupuj i sprzedawaj

Muł to najbardziej znana hybryda pośród koni. Ujmując inaczej to po prostu mieszaniec międzygatunkowy, który wywodzi się od ogiera osła oraz klaczy konia domowego. Nowonarodzony muł niemal zawsze jest też bezpłodny. Muły krzyżowane są od wieków, a od swoich rodziców dziedziczą niemal wyłącznie najlepsze cechy. Z tego powodu kupno muła jest częstą praktyką hodowców na całym świecie. Planując sprzedaż muła warto wziąć pod uwagę jego wiek oraz stan zdrowia, co wpływa na finalną cenę transakcji.

Czytaj więcej b
8 wyników
Muł
H
Dostosuj wyszukiwanie Zapisz wyszukiwanie
Wyróżnienie
1 / 5
z filmem
Zapamiętaj ogłoszenie
g
h
Zapisz wyszukiwanie


Nigdy więcej zapomnianych ogłoszeń koni!
Z Twoim osobistym mailowym zleceniem wyszukiwania regularnie informujemy Cię o nowych ogłoszeniach, które odpowiadają twoim kryteriom wyszukiwania.
H
Sortuj według
Data malejąco b
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia na pierwszej stronie
Dzięki tej opcji Twoje ogłoszenie będzie dodatkowo wyświetlane na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Twoje ogłoszenie będzie umieszczone nad standardowymi wynikami wyszukiwania.

Ponadto zainteresowani będą mogli od razu zobaczyć więcej informacji. Dzięki temu znacząco zwiększy się liczba potencjalnych kupujących.

Page1Ad
Platynowe
z filmem
Muł, Klacz, 6 lat, 147 cm, Gniada Trail - Chody specjalne
Magic Horse Auction
US-41472
West Liberty, KY
Oferta na aukcji
Zapamiętaj ogłoszenie
Muł, Klacz, 8 lat, 157 cm, Tarantowata Rekreacja - Western
Ricarda Haas
DE-56317
Linkenbach
5 000 €
~ 22 647 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Ogłoszenia standardowe
Bronze
Muł, Wałach, 19 lat, 142 cm, Bułana Trail - Western
US-97045
Oregon City, Oregon
3 750 $
~ 14 984 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Muł, Ogier, 2 lat, 90 cm, Kasztanowata
O: BABOUCHE
Rekreacja
FR-12330
Firmi
400 €
~ 1 812 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Silver
Muł, Wałach, 8 lat, 161 cm, Stalowosiwy Rekreacja - Trail - Powożenie
NL-7121rd
Aalten
2 950 €
~ 13 362 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Muł, Wałach, 5 lat, 153 cm, Gniada Rekreacja
NL-3733mx
Eemnes
4 500 €
~ 20 382 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Muł, Klacz, 12 lat, 165 cm Rekreacja
DE-04741
Roßwein
2 000 €
~ 9 059 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Muł, Wałach, 19 lat, Siwa Powożenie - Rekreacja
ES-18152
Granada
1 600 €
~ 7 247 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
HMuł (8)

Wielokrotny wybór
Ricarda Haas (1)

Magic Horse Auction (1)

Inni sprzedawcy Premium
Kuc (8)

Wielokrotny wybór
Francja (1)

Hiszpania (1)

Holandia (2)

Niemcy (2)

Stany Zjednoczone (2)

Wielokrotny wybór
koń do towarzystwa (ograniczona użytkowość) (1)

hipoterapia (1)

zajeżdżony (2)

lonżowany (1)

praca z ziemi (1)

pewny w terenie (3)

wszechstronny (2)

koń dla ciężkiego jeźdźca (1)

łatwy w załadunku (3)

nauczony prowadzenia na kantarze (1)

niepodkuty (1)

bezproblemowy przy kowalu (2)

z paszportem koniowatego (3)

wolny od egzemy (2)

Ogłoszeniodawca standardowy (6)

Topseller (2)

Zawęź wyniki wyszukiwania
z filmem (3)

Ogłoszenie na 1. stronie (2)

tylko konie aukcyjne (1)

ukryj konie aukcyjne (7)

Wykorzystanie i charakterystyka muła

Muły dziedziczą pewne cechy fizyczne od osłów, takie jak choćby głowa, długie uszy, szczupłe kończyny, krótka grzywa czy wąskie kopyta. Po samicy konia domowego pozostają natomiast takie elementy jak wysokość ciała i kształt sylwetki, futro, wielkość i osadzenie zębów czy zad. Podobnie wygląda to w przypadku usposobienia oraz zdolności; muły z osłami łączy wytrzymałość, inteligencja (jej poziom jest nawet wyższy niż u rodziców) czy umiejętność poruszania się po trudnym terenie, natomiast z rasą konia domowego szybkość i zwinność.

Muły najczęściej posiadają umaszczenie szare, gniade, czarnobrązowe lub czarne. Waga tego gatunku mieści się w granicach od 370 do 460 kg, zwierzę może dźwigać ciężary do około 20% masy swojego ciała. Z tego powodu jeszcze do połowy ubiegłego stulecia muły wykorzystywane były jako zwierzęta juczne i rolne, zmieniło się to jednak z powodu rozwoju przemysłu. Mimo to kupno muła do swojej hodowli wciąż jest bardzo popularne, sprzedaż muła jest też okazją do niemałego zarobku.

Pochodzenie i historia muła

Choć brakuje dokładnych danych, powszechnie uważa się, że muły są hodowane od około 3000 lat. Pierwsze wzmianki o tym gatunku pochodzą z Anatolii, która jest historyczną krainą znajdującą się na terenie dzisiejszej Turcji. O mułach w swoich dziełach wspominał nawet słynny Homer, zwierzęta te odcisnęły także solidne pięto np. podczas II wojny brytyjsko-afgańskiej w XIX wieku czy bitwy o Monte Cassino. Szczyt swojej popularności muły przeżyły w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to w samych Stanach Zjednoczonych populacja wynosiła ponad 6 milionów osobników. Niestety z powodu mniejszego wykorzystania zwierząt do pracy, jeszcze w tym samym stuleciu liczba tych zwierząt spadła do zaledwie 10 tysięcy.

Choć za największe rynki mułów uważa się Chiny oraz kraje Ameryki Środkowej i Południowej, to kupno muła nie powinno sprawić większych problemów, gdyż gatunek występuje na niemal wszystkich kontynentach. Z tych samych względów sprzedaż muła nie powinna zająć zbyt wiele czasu. Ciekawostką jest, że w 2003 roku w ramach projektu Idaho udało się muła po raz pierwszy sklonować.

Użytkowanie mułów

Jak już wspomniano, dawniej muły były wykorzystywane głównie do pracy, dziś natomiast zazwyczaj spełniają inne funkcje, choć na niektórych terenach (szczególnie trudnych) wciąż pełnią rolę zwierząt rolnych, pociągowych i jucznych. W tych celach wykorzystywane są np. w rejonie gór Sierra Nevada, gdzie noszą na swoich grzbietach pożywienie i inne produkty dla wędrujących tam turystów. Muły są też cennymi zwierzętami dla Amiszów, którzy ze względów religijnych odrzucają użytkowanie nowoczesnych technologii i wciąż stosują brony, pługi i inne narzędzia tego typu.

Obecnie jednak muły zazwyczaj spotykane są w rozrywce lub szeroko rozumianym sporcie. Wykorzystywane są m.in. do pracy z dziećmi czy przy rozmaitych pokazach, a także w zoo i na farmach (nie w celach pociągowych). Ponadto w niektórych rejonach organizowane są zawody w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody. Część hodowców traktuje kupno muła jako hobby, ceniąc jego wszechstronność wykorzystania oraz usposobienie. Z uwagi na uniwersalność zastosowań zwierzęcia oraz jego unikalne cechy psychofizyczne, sprzedaż muła raczej nie sprawia większych trudności i dość szybko można znaleźć wiarygodnego kontrahenta.

i