nowe dzisiaj: 334 | sprzedane: 615
c
k

Muł kupuj i sprzedawaj

Muł to najbardziej znana hybryda pośród koni. Ujmując inaczej to po prostu mieszaniec międzygatunkowy, który wywodzi się od ogiera osła oraz klaczy konia domowego. Nowonarodzony muł niemal zawsze jest też bezpłodny. Muły krzyżowane są od wieków, a od swoich rodziców dziedziczą niemal wyłącznie najlepsze cechy. Z tego powodu kupno muła jest częstą praktyką hodowców na całym świecie. Planując sprzedaż muła warto wziąć pod uwagę jego wiek oraz stan zdrowia, co wpływa na finalną cenę transakcji.

Czytaj więcej b
6 wyników
Muł
H
Dostosuj wyszukiwanie Zapisz wyszukiwanie
Wyróżnienie
1 / 3
z filmem
Muł, Klacz, 10 lat, 150 cm, Gniada Trail
KY Trail Horse Finders
US-40353
Mount sterling, Kentucky
6 500 $
~ 25 783 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Wyróżnienie
1 / 6
Muł, Wałach, 6 lat, 160 cm, Ciemnogniada Powożenie - Rekreacja
NL-7121
Aalten
3 000 €
~ 13 952 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
g
h
Zapisz wyszukiwanie


Nigdy więcej zapomnianych ogłoszeń koni!
Z Twoim osobistym mailowym zleceniem wyszukiwania regularnie informujemy Cię o nowych ogłoszeniach, które odpowiadają twoim kryteriom wyszukiwania.
H
Sortuj według
Data malejąco b
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia na pierwszej stronie
Dzięki tej opcji Twoje ogłoszenie będzie dodatkowo wyświetlane na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Twoje ogłoszenie będzie umieszczone nad standardowymi wynikami wyszukiwania.

Ponadto zainteresowani będą mogli od razu zobaczyć więcej informacji. Dzięki temu znacząco zwiększy się liczba potencjalnych kupujących.

Page1Ad
Złote
z filmem
Muł, Klacz, 10 lat, 150 cm, Gniada Trail
KY Trail Horse Finders
US-40353
Mount sterling, Kentucky
6 500 $
~ 25 783 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Złote
Muł, Wałach, 6 lat, 160 cm, Ciemnogniada Powożenie - Rekreacja
NL-7121
Aalten
3 000 €
~ 13 952 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Muł Mix, Wałach, 13 lat, 152 cm, Gniada Rekreacja
Pferdeschule
AT-6351
Scheffau
7 250 €
~ 33 718 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Ogłoszenia standardowe
Muł, Klacz, 5 lat, 130 cm, Gniada Rekreacja - Skoki - WKKW - Rajdy
AT-9805
Baldramsdorf
3 000 €
~ 13 952 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
Muł, Klacz, 7 lat, 157 cm, Siwa jabłkowita Rekreacja
DE-40668
Meerbusch
5 000 €
~ 23 254 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Muł, Wałach, 4 lat, 152 cm, Gniada Cowhorse
US-29728
Pageland, SC
800 $
~ 3 173 zł do negocjacji
Zapamiętaj ogłoszenie
HMuł (6)

Mehrfachauswahl

KY Trail Horse Finders (1)

Pferdeschule (1)

Kuc (6)

Mix (1)

Wielokrotny wybór
Klacz (3)

Wałach (3)

Wielokrotny wybór
Niemcy (1)

Holandia (1)

Austria (2)

Stany Zjednoczone (2)

Wielokrotny wybór
lonżowany (1)

praca z ziemi (1)

pewny w terenie (1)

wszechstronny (1)

koń dla ciężkiego jeźdźca (1)

łatwy w załadunku (1)

nauczony prowadzenia na kantarze (1)

niepodkuty (1)

bezproblemowy przy kowalu (1)

z paszportem koniowatego (1)

wolny od egzemy (1)

Ogłoszeniodawca standardowy (4)

Topseller (2)

Zawęź wyniki wyszukiwania
z filmem (1)

Ogłoszenie na 1. stronie (3)

VAT podlega zwrotowi (1)

ukryj konie aukcyjne (6)

Data wstawienia
od 2 tygodni (1)

Wykorzystanie i charakterystyka muła

Muły dziedziczą pewne cechy fizyczne od osłów, takie jak choćby głowa, długie uszy, szczupłe kończyny, krótka grzywa czy wąskie kopyta. Po samicy konia domowego pozostają natomiast takie elementy jak wysokość ciała i kształt sylwetki, futro, wielkość i osadzenie zębów czy zad. Podobnie wygląda to w przypadku usposobienia oraz zdolności; muły z osłami łączy wytrzymałość, inteligencja (jej poziom jest nawet wyższy niż u rodziców) czy umiejętność poruszania się po trudnym terenie, natomiast z rasą konia domowego szybkość i zwinność.

Muły najczęściej posiadają umaszczenie szare, gniade, czarnobrązowe lub czarne. Waga tego gatunku mieści się w granicach od 370 do 460 kg, zwierzę może dźwigać ciężary do około 20% masy swojego ciała. Z tego powodu jeszcze do połowy ubiegłego stulecia muły wykorzystywane były jako zwierzęta juczne i rolne, zmieniło się to jednak z powodu rozwoju przemysłu. Mimo to kupno muła do swojej hodowli wciąż jest bardzo popularne, sprzedaż muła jest też okazją do niemałego zarobku.

Pochodzenie i historia muła

Choć brakuje dokładnych danych, powszechnie uważa się, że muły są hodowane od około 3000 lat. Pierwsze wzmianki o tym gatunku pochodzą z Anatolii, która jest historyczną krainą znajdującą się na terenie dzisiejszej Turcji. O mułach w swoich dziełach wspominał nawet słynny Homer, zwierzęta te odcisnęły także solidne pięto np. podczas II wojny brytyjsko-afgańskiej w XIX wieku czy bitwy o Monte Cassino. Szczyt swojej popularności muły przeżyły w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to w samych Stanach Zjednoczonych populacja wynosiła ponad 6 milionów osobników. Niestety z powodu mniejszego wykorzystania zwierząt do pracy, jeszcze w tym samym stuleciu liczba tych zwierząt spadła do zaledwie 10 tysięcy.

Choć za największe rynki mułów uważa się Chiny oraz kraje Ameryki Środkowej i Południowej, to kupno muła nie powinno sprawić większych problemów, gdyż gatunek występuje na niemal wszystkich kontynentach. Z tych samych względów sprzedaż muła nie powinna zająć zbyt wiele czasu. Ciekawostką jest, że w 2003 roku w ramach projektu Idaho udało się muła po raz pierwszy sklonować.

Użytkowanie mułów

Jak już wspomniano, dawniej muły były wykorzystywane głównie do pracy, dziś natomiast zazwyczaj spełniają inne funkcje, choć na niektórych terenach (szczególnie trudnych) wciąż pełnią rolę zwierząt rolnych, pociągowych i jucznych. W tych celach wykorzystywane są np. w rejonie gór Sierra Nevada, gdzie noszą na swoich grzbietach pożywienie i inne produkty dla wędrujących tam turystów. Muły są też cennymi zwierzętami dla Amiszów, którzy ze względów religijnych odrzucają użytkowanie nowoczesnych technologii i wciąż stosują brony, pługi i inne narzędzia tego typu.

Obecnie jednak muły zazwyczaj spotykane są w rozrywce lub szeroko rozumianym sporcie. Wykorzystywane są m.in. do pracy z dziećmi czy przy rozmaitych pokazach, a także w zoo i na farmach (nie w celach pociągowych). Ponadto w niektórych rejonach organizowane są zawody w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody. Część hodowców traktuje kupno muła jako hobby, ceniąc jego wszechstronność wykorzystania oraz usposobienie. Z uwagi na uniwersalność zastosowań zwierzęcia oraz jego unikalne cechy psychofizyczne, sprzedaż muła raczej nie sprawia większych trudności i dość szybko można znaleźć wiarygodnego kontrahenta.

i