c

Suffolk - konie na sprzedaż

Rasa Suffolk, najmniejsza rasa koni pociągowych, znana również jako Suffolk Punch, pochodzi z angielskiego hrabstwa Suffolk, które znajduje się na wschodnim wybrzeżu Anglii. To właśnie tutaj te niezwykle potężne konie pociągowe rozwinęły się poprzez krzyżowanie z innymi rasami. Określenie „punch” jest nawiązaniem do wyglądu zwierzęcia, który charakteryzuje się masywną, muskularną budową ciała w połączeniu z niezbyt dużym wzrostem (około 165 centymetrów). Suffolk jest rasą cenioną nie tylko za swoją solidność i siłę uciągu, ale także za spokojny i towarzyski charakter, dużą wytrzymałość i łatwość karmienia. Jest to stara rasa, która prawdopodobnie miała mniej krzyżówek z innymi liniami niż większość ras pociągowych. To sprawia, że rasa ta jest popularna nie tylko w Anglii, ale także na międzynarodowym rynku koni, co stanowi ważną informację w przypadku rozważań dotyczących sprzedaży lub kupna rasy Suffolk.

Czytaj więcej b
Wyróżnienie
1 / 10
z filmem
Suffolk, Wałach, 7 lat, 157 cm, Ciemnokasztanowata Trail - Versatility Ranch Horse
US-55555
Weatherford TX
3 500 $
~ 15 130 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
1 wyników
Filtr
1 wyników
Usuń wszystkie filtry
Dodaj wyszukiwanie:
Zapisz wyszukiwanie
Sortuj według
Data malejąco b
H
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
Ogłoszenia na pierwszej stronie
Dzięki tej opcji Twoje ogłoszenie będzie dodatkowo wyświetlane na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Twoje ogłoszenie będzie umieszczone nad standardowymi wynikami wyszukiwania.

Ponadto zainteresowani będą mogli od razu zobaczyć więcej informacji. Dzięki temu znacząco zwiększy się liczba potencjalnych kupujących.

Page1Ad
Platynowe
1 / 10
z filmem
Suffolk, Wałach, 7 lat, 157 cm, Ciemnokasztanowata Trail - Versatility Ranch Horse
Platinum Equine Auction
US-55555
Weatherford TX
3 500 $
~ 15 130 zł
Zapamiętaj ogłoszenie
Q Usuń wszystkie filtry
H

Wykorzystanie i charakterystyka rasy Suffolk

Jedynym dozwolonym umaszczeniem rasy Suffolk jest kasztanowate. Preferowany jest pełny kolor, choć sporadycznie dopuszczalna jest pewna ilość bieli, np. niewielka gwiazdka na pysku. Suffolki są mocnymi, symetrycznie zbudowanymi i jednolitymi pod względem koloru zwierzętami. Głowa jest masywna i mięsista, z wyraźnym ramieniem, a futro ma piękny połysk. Mocna szyja jest krótka i przechodzi w muskularne ramiona i głęboką klatkę piersiową. Suffolk Punch ma duże, twarde kopyta. Wysokość w kłębie wynosi średnio 165 cm, jednak niektóre zwierzęta osiągają wzrost nawet 170 cm lub więcej. Waga koni waha się średnio od 725 do 900 kg. Warto mieć to na uwadze planując kupno lub sprzedaż konia rasy Suffolk.

Zwierzęta są dziś wykorzystywane przede wszystkim jako konie pociągowe, są jednak również mile widziane na paradach i zawodach specjalnych - obecnie nawet w dyscyplinie Horse Agility, do której tak duży i ciężki koń wydaje się nie być stworzony.

Historia rasy Suffolk

Rasa Suffolk pochodzi ze wschodniej Anglii, z hrabstw Norfolk i Suffolk na wschodnim wybrzeżu kraju. Zwierzęta te były tam wykorzystywane przede wszystkim jako konie pociągowe w rolnictwie. W XVIII wieku konie zimnokrwiste zostały uszlachetnione innymi rasami angielskimi. W rezultacie osiągi i siła potężnych i niezwykle długowiecznych zwierząt mogły ponownie wzrosnąć. Suffolk jest najczystszą ze wszystkich brytyjskich ras zimnokrwistych i jedną z najstarszych ras brytyjskich, bez względu na to, czy chodzi o konie półkrwi czy pełnej krwi angielskiej. Wszyscy dzisiejsi przedstawiciele rasy Suffolk pochodzą od słynnego ogiera Crips’s Horse of Ufford, urodzonego w 1768 roku. Dominujące kasztanowe umaszczenie wywodzi się natomiast od ogiera Blakes Farmer, który również żył w tym okresie – fakty to tym bardziej niezwykłe, że tylko kilka ras koni może pochwalić się takim rodowodem w historii hodowli. Warto pamiętać o tym, biorąc pod uwagę kupno lub sprzedaż rasy Suffolk.

Użytkowanie rasy Suffolk

Dzięki swojej niezawodności, ogromnej sile i zdolności pociągowej, a także spokojnemu charakterowi konie rasy Suffolk nadal są doskonałymi zwierzętami roboczymi, które mogą służyć jako konie pociągowe w rolnictwie oraz przy pracach leśnych. Obecnie rzadko są jednak wykorzystywane w tych dziedzinach. Częściej używa się ich jako koni pokazowych i zaprzęgowych. Rasa Suffolk w zasadzie nie nadaje się do ujeżdżenia i skoków, choć również ten obszar hodowli podlega stopniowemu rozwojowi. Klacz, ogier czy wałach – zakup suffolka na szerokim rynku koni gwarantuje nabycie niezawodnego konia do celów rekreacyjnych. W przeszłości masywne zwierzęta były wykorzystywane w rolnictwie, transporcie drewna i orce. Dziś są również wykorzystywane w rolnictwie ekologicznym lub do pomocy przy utrzymaniu rezerwatów przyrody.

W 1939 r. na świecie było ponad 18 200 koni rasy Suffolk, jednak po drugiej wojnie światowej populacja zmniejszyła się na tyle drastycznie, że w 1964 roku istniało ich tylko około 75. Rasa była zagrożona wyginięciem, zanim oddani hodowcy na nowo docenili ich niezwykłe cechy i uratowali populację. Dziś rasę można spotkać w Europie, USA i Australii - jednak konie są zarejestrowane jako krytycznie zagrożone przez Rare Breeds Survival Trust. Obecnie w samej Wielkiej Brytanii jest mniej niż 500 rasowych koni tej rasy, co jest ważną informacją w przypadku zakupu lub sprzedaży suffolka.

Jaka jest rasa Suffolk?

Wytrzymały, chętny do pracy, wyjątkowo produktywny i niezwykle silny: Suffolk Punch to idealny, łatwy w prowadzeniu koń pociągowy. Rasa ta uważana jest za spokojną i dobroduszną, o przyjaznym charakterze i nieskomplikowanym temperamencie, konie są niezawodne i posłuszne. Charakteryzują się ponadto długą żywotnością, niezwykłą siłą pociągową i przyjaznym charakterem. Nawet starsze zwierzęta wciąż zdolne są do wydajnej pracy, a jednocześnie oszczędne w utrzymaniu. Wielu właścicieli ceni sobie ekstremalny spokój i zrównoważony temperament koni. Ponadto zwierzęta tej rasy charakteryzują się wysokim poziomem wytrzymałości, chęcią do pracy i łatwością w prowadzeniu - doskonałe cechy, mogące wpłynąć na ewentualną sprzedaż lub kupno konia rasy Suffolk. Dzięki swojej niezawodności, chęci do działania i spokojowi są nadal idealnymi końmi pociągowymi i pracowniczymi. Należy również wspomnieć o łatwości karmienia tej rasy koni, co ma wyjątkowo korzystny wpływ na ich utrzymanie.

i