c
k

Ogiery - Austriacki koń gorącokrwisty

Austriacki Koń Gorącokrwisty to wyjątkowa rasa, którą zarejestrowano w Arbeitsgemeinschaft für Warmblutzucht w Österreich (Stowarzyszenie Hodowców Koni Gorącokrwistych w Austrii [AWÖ]). Sama księga stadna zawiera w sobie konie o różnej specyfice, aby się jednak w niej znaleźć, zwierzęta muszą przejść rygorystyczne testy i kontrole. Kupno Austriackiego Konia Gorącokrwistego to znakomity pomysł dla każdej stadniny, natomiast sprzedaż Austriackiego Konia Gorącokrwistego jest okazją do niemałego zarobku.

Czytaj więcej b
Sortuj według
Data malejąco b
H
eData malejącobData rosnącoeCena rosnącobCena malejącoeRasa rosnącobRasa malejącoeWiek rosnącobWiek malejącoeWzrost rosnącobWzrost malejąco
s Nic nie znaleziono? Zapisz wyszukiwanie teraz!
Zapisz wyszukiwanie, a my wyślemy Ci e-mail jak tylko znajdziemy coś dla Ciebie.
Zapisz wyszukiwanie

Wykorzystanie i charakterystyka Austriackiego Konia Gorącokrwistego

Biorąc pod uwagę cechy fizyczne Austriacki Koń Gorącokrwisty zawiera w sobie pewne cechy takich gatunków jak Nonius, Shagya czy Gidrian. Rasę tę hoduje się głównie do ujeżdżenia i konkursów skoków, ale również do jazdy rekreacyjnej. Austriackie Konie Gorącokrwiste mają bardzo szlachetny wygląd, są przy tym potężne i mają wspaniałą sylwetkę. Cechują się dużymi zdolnościami ruchowymi i skocznymi, co wyraźnie wpływa na ich popularność. Słyną także ze zrównoważonego temperamentu, co ma duże znaczenie, jeśli planowane jest kupno Austriackiego Konia Gorącokrwistego lub sprzedaż Austriackiego Konia Gorącokrwistego.

Wysokość w kłębie waha się w granicach od 158 cm do 168 cm, choć występują wyjątki od tej reguły. Dawniej u Austriackich Koni Gorącokrwistych preferowane było jednolite umaszczenie, obecnie natomiast występują w wielu odcieniach, w tym także w ubarwieniach plamistych, jak np. pinto. Świadczy to o domieszce innych krwi. Warto też dodać, że w początkach hodowli Austriackich Koni Gorącokrwistych nazywane były imieniem rodowym połączonym z liczbą rzymską i arabską. Obecnie natomiast obowiązuje zasada, że ogiery nazywa się na pierwszą literę imienia ojca, a klacze na pierwszą literę imienia matki.

Pochodzenie i historia Austriackiego Konia Gorącokrwistego

Cesarstwo Austro-Węgierskie było znane ze swoich programów hodowli koni, które opierały się na doskonale przygotowanych stadninach koni. Dzięki temu na tych terenach udało się przygotować wiele ras koni roboczych, jeździeckich czy powozowych, a także wierzchowców dla kawalerii oraz koni artyleryjskich. Pierwsza stadnina, która zasłynęła hodowlą Austriackich Koni Gorącokrwistych, była powstałą w 1785 roku hodowlą w Mezőhegyes. W ramach rasy Austriackich Koni Gorącokrwistych hodowało się wiele różnorodnych typów, zależnie od potrzeb oraz predyspozycji.

Duży zwrot w historii Austriackich Koni Gorącokrwistych miał miejsce po II wojnie światowej - wtedy to doszło do znacznego rozwoju przemysłu, dlatego też rasę tę zaczęto traktować w kategoriach rekreacyjnych i sportowych. Związek Arbeitsgemeinschaft für Warmblutzucht został założony w 1964 roku, obecnie działa w ramach Zentralen Arbeitsgemeinschaft Österreichischer Pferdezüchter (ZAP) lub Centralnego Związku Austriackich Hodowców Koni i składa się z regionalnych stowarzyszeń członkowskich.

Procedury związane w wpisaniem konia do rejestru są bardzo rygorystyczne i szczegółowo przekazane, wyjątkowe młode ogiery otrzymują tytuł Prämienhengst (Ogier Premium), przyznaje się też tytuł czempiona i rezerwowego, a po ogłoszeniu wyników następuje aukcja. Ponadto Austriackie Konie Gorącokrwiste poddawane są testom wydajności. Najlepsze klacze rasowe mogą natomiast uzyskać tytuł Staatsprämienstute. Szacuje się, że obecnie w księgach stadnych zapisanych jest około 3000 osobników.

Użytkowanie Austriackiego Konia Gorącokrwistego

Austriackie Konie Gorącokrwiste wykorzystywane są przede wszystkim w celach jeździeckich różnego typu. Świetnie sprawdzają się jako konie ujeżdżeniowe czy konie startujące w konkursach i pokazach skoków. Z uwagi na dość małą populację, rasy tej nie wpisano do oficjalnej klasyfikacji WBFSH jako koń do skoków, ujeżdżenia i zawodów. Mimo to Austriackie Konie Gorącokrwiste osiągają sukcesy na arenie międzynarodowej.

Dzięki przyjaznemu nastawieniu oraz łagodnemu temperamentowi, Austriackie Konie Gorącokrwiste mogą być wykorzystywane nawet w szkółkach jeździeckich. Zwierzęta te znakomicie wypełniają polecenia jeźdźca i nie bez powodu uważane są za naprawdę solidne wierzchowce, co warto mieć na uwadze planując kupno Austriackiego Konia Gorącokrwistego.

i